دسته‌بندی نشده, دوچرخه

آموزش رنگ کردن دوچرخه در 3 قدم (راهنمای مرحله به مرحله)

آموزش رنگ کردن دوچرخه

اگر از رنگ فعلی دوچرخه خود خسته شده اید یا به دنبال این هستید که دوچرخه قدیمی خود را نونوار کنید، میتوانید از رنگ کردن دوچرخه خود شروع کنید. اگر میخواهید بدانید که چطور دوچرخه خود را رنگ کنیم، میتوانید این مقاله از ایمن نور را دنبال کنید. چرا که در مقاله قصد داریم در 3 مرحله آموزش دهیم چگونه دوچرخه خود را رنگ کنیم. تفاوتی ندارد سایز دوچرخه شما 12 باشد یا 20 یا 26،مهم نیست شما تجربه کار های مشابهی را دارید یا نه، فرقی نمی کند دوچرخه کوهستانی دارید یا شهری، مهم این است که شما به دنبال رنگ کردن دوچرخه خود باشید. 

مرحله 1 رنگ کردن دوچرخه: قطعات دوچرخه را از هم جدا کنید

1-1 پیچ و مهره ها را جدا کنید:

در اولین مرحله شما می بایست تمام قطعات دوچرخه را از هم جدا کنید تا فقط فریم دوچرخه از آن بماند. چرخ ها، رکاب، زین دوچرخه، زنجیر ، شانژمان و تمام قطعات را از دوچرخه جدا کنید و در محلی امن قرار دهید. اگر از تجهیزات دوچرخه نظیر محل قمقمه آب ، چراغ هشداری دوچرخه، سبد و یا بوق استفاده می کنید، لازم است تا آنهارا هم از دوچرخه خود جدا کنید.

حتما دقت داشته باشید پیچ و مهره های دوچرخه را در مکانی مناسب نگه داری کنید تا حین بستن قطعات دوچرخه، به مشکلی بر نخورید.

جداسازی قطعات دوچرخه برای رنگ کردن آن 1-2 هر گونه برچسب زینتی یا شبرنگی را جدا کنید

قبل از شروع رنگ کردن دوچرخه، لازم است که حتما تمام برچسب های دوچرخه از روی بدنه جدا شود، به هر قیمتی که شده!

اگر برچسب ها را نمیتوانید به آسانی و با دست خود جدا کنید، از یک سشوار کمک بگیرید، به دلیل دمای بالای باد گرم سشوار، برچسب ها شل شده و به راحتی جدا می شوند. حتی اگر با سشوار نیز برچسب ها جدا نشدند، میتوانید از چاقو استفاده کنید تا برچسب روی آن جدا شود.

جدا کردن برچسب های دوچرخه با استفاده از سشوار

1-3 فریم دوچرخه را تمیز کنید

در این مرحله شما باید با یک دستمال تمیز، دوچرخه خود از جای چسب و گرد و خاک پاک کنید تا در ادامه مراحل به مشکلی برنخورید.

 

بیشتر بخوانید: آموزش شستن دوچرخه

تمیز کردن بدنه دوچرخه

1-4 قاب دوچرخه را سمباده بزنید

حال شما باید قاب دوچرخه را از رنگ قبلی پاک کنید. بسته به اینکه لایه های قبلی رنگ روی دوچرخه چه جنس و ضخامتی دارند، از سمباده های متفاوتی استفاده می شود. اگر رنگ دوچرخه شما خیلی قدیمی و یا ضخیم است، شما باید از یک سماده درشت، مثلا 800-1000 استفاده کنید. اما اگر دوچرخه شما رنگ مات و یا نازک دارد و یا کلا رنگی بر روی دوچرخه نیست، میتوانید از یک سماده ریز، مثلا 200-300 استفاده کنید.

سمباده زدن بدنه دوچرخه

1-5 دوچرخه را تمیز کنید

دوچرخه را با دقت تمام تمیز کنید. دقت کنید که هیچ مانعی برای رنگ کردن دوچرخه وجود نداشته باشد. سپس منتظر بمانید تا دوچرخه کاملا خشک شود.

تمیز کردن دوچرخه بدون رنگ

1-6 آموزش رنگ کردن دوچرخه: قسمت های خاص را مشخص کنید

با برچسب، قسمت هایی که نمی خواهید رنگ شود را بپوشانید. قسمت های خاصی نیز در دوچرخه وجود دارد که نباید رنگ شود، در غیر این صورت در عملکرد دوچرخه اختلال ایجاد میکند. برای مثال محل لولای ترمز و…

علامت گذاری قسمت های خاص در رنگ کردن دوچرخه

مرحله 2 رنگ کردن دوچرخه: آویزان کردن دوچرخه برای شروع کار

2-1 انتخاب مکان مناسب رنگ کردن

به دلیل وجود مواد شیمیایی مضر در رنگ های اسپری، می بایست فضای بازی را برای کار خود انتخاب کنید، اگر به فضای باز دسترسی ندارید میتوانید از پارکینگ خود استفاده کنید. به شرطی که پارکینگ شما به سیستم تهویه مناسبی مجهز شده باشد.

آماده سازی فضای رنگ کردن دوچرخه

حال با استفاده از روزنامه، کف زمین را به طور کامل بپوشانید تا قطره های رنگ روی زمین چکه نکنند.

2-2 دوچرخه خود را در جای مناسب آویزان کنید

سپس به دنبال چیزی بگردید که دوچرخه خود را از آن آویزان کنید. می توانید با استفاده از یک سیم فلزی و اتصال آن به بدنه دوچرخه و سپس بستن آن به شاخه درخت، لوله سقف و سقف آن را آویزان کنید تا به راحتی به تمام نقاط دوچرخه دسترسی داشته باشید.

آویزان کردن دوچرخه از سقف

2-3 نمیتوانید دوچرخه خود را آویزان کنید؟ مشکلی نیست

اگر نمیتوانید دوچرخه خود را آویزان کنید، میتوانید با استفاده از یک دسته جارو یا هر شیی مشابهی، آن را آویزان نگه دارید.

آویزان کردن دوچرخه با چوب جارو

 

 

 

مرحله 3 : رنگ کردن بدنه دوچرخه

3-1 اسپری رنگ تهیه کنید

در اولین اقدام، شما باید اسپری رنگ مورد نظر خود را تهیه کنید. اگر قصد دارید از چند رنگ استفاده کنید، سعی کنید از یک مدل اسپری استفاده کنید. 

اگر میخواهید رنگ دوچرخه شما مات شود، میتوانید از اسپری رنگ مات استفاده کنید. حتما توجه داشته باشید که اسپری رنگ شما مناسب کار بر روی فلز باشد.

اسپری رنگ دوچرخه

3-2 رنگ کردن را شروع کنید

اسپری رنگ را در فاصله 30 سانتی متری از بنده دوچرخه قرار دهید و شروع به رنگ کردن کنید. در این مرحله شما باید یک لایه رنگ نازک روی بدنه دوچرخه بزنید. به طوری که کمی از رنگ قبلی نیز قابل مشاهده باشد. حواستان باشد که رنگ روی بدنه چکه نکند.

آموزش قدم به قدم رنگ کردن دوچرخه

3-3 صبر کنید تا رنگ خشک شود

قبل از اینکه مرحله دوم رنگ کردن را شروع کنید، 15-30 دقیقه صبر کنید تا رنگ دوچرخه خشک شود. سپس دوباره به اضافه کردن یک لایه رنگ نازک به بدنه دوچرخه بپردازید.

رنگ کردن دوچرخه

3-4 مرحله قبل را تکرار کنید

تا جایی که رنگ بدنه کاملا یکنواخت نشده و اثر رنگ قبلی مشخص است، به رنگ کردن ادامه دهید. یک لایه رنگ نازک + 15-30 دقیقه صبر

تعداد دفعات این کار بستگی به اسپری رنگ شما دارد.

رنگ کردن دوچرخه قدم به قدم

3-5 اجازه دهید دوچرخه کاملا خشک شود

بعد از اینکه پروسه رنگ کردن به اتمام رسید، دوچرخه را رها کرده و 24 به آن دست نزنید تا کاملا خشک شود. اگر از فضای باز دوچرخه خود را رنگ کرده بودید، سعی کنید آن را به فضای بسته ای ببرید تا از چسبیدن گرد و خاک به بدنه آن جلوگیری شود.

پس از اینکه فریم دوچرخه کاملا خشک شد، شروع به جدا کردن برچسب هایی که در مرحله 1-6 به بدنه دوچرخه زده بودید بکنید.

خشک شدن رنگ دوچرخه

3-6 دوچرخه را دوباره جمع کنید

شروع به متصل کردن  قطعاتی که از دوچرخه جدا کرده بودید کنید. چرخ ها، شانژمان، زنجیر چرخ، ترمز ها، دنده ، تجهیزات ایمنی، چراغ هشداری دوچرخه و… را دوباره مانند قبل متصل کنید و از دوچرخه جدید خود لذت ببرید.

چراغ دوچرخه کربن لایت

چراغ دوچرخه کربن لایت

 

منبع: wikihow

3 نظر در “آموزش رنگ کردن دوچرخه در 3 قدم (راهنمای مرحله به مرحله)

  1. ناشناس گفت:

    خیلی ممنون بابت توضیحات کاملتون

  2. میکائیل شکری گفت:

    سلام توضیحات تون به نسبت خوب بوده یه ایراد بزرگ که داشتین دقیقاً اشتباه و برعکس نوشتن شماره سمباده زبر و نرم بوده،فرمودین اگه رنگ مات و نازک باشه از سمباده نرمتر مثلاً سمباده شماره ۲۰۰یا۳۰۰ استفاده میکنیم یااگر رنگ خیلی ضخیم بود از سمباده زبرتر مثلاً ازشماره ۸۰۰یا۱۰۰۰ استفاده میکنیم درصورتی که سمباده هرچی شمارش کمتر باشه زبرتره و شماره بالاتر نرمتر،مثلا
    ۲۰۰ خیلی زبرتراز اون۱۰۰۰هست که فرمودید
    امیدوارم قابل استفاده عزیزان باشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *