تعمیرات, دوچرخه

آموزش شستن دوچرخه. چطور دوچرخه خود را بشوییم؟ راهنمای قدم به قدم

آموزش شستن دوچرخه

شستن دوچرخه نه تنها برای زیبایی دوچرخه شماست، بلکه باعث عملکرد بهتر دوچرخه شما شده و از آسیب های ناشی از رسوبات روغن و زنگ زدگی بدنه جلوگیری می کند. در این مقاله از ایمن نور، به آموزش شستن دوچرخه به ساده ترین روش و با کمترین امکانات در منزل می پردازیم. پس با ما همراه باشید.

شستن دوچرخه با شلنگ آب

اگر زنجیر را با انگشت خود لمس کنید و سیاه و چرب شود، این نشانه ای است که دوچرخه شما نیاز به تمیز کردن و روغن کاری دارد. نشانه دیگر شنیدن صدای بیش از حد زنجیر هنگام رکاب زدن است.

تمیز نگه داشتن و روغن کاری صحیح قطعات دوچرخه برای عملکرد خوب بسیار مهم است. روغن کاری از قطعات متحرک در برابر سایش بیش از حد ناشی از اصطکاک محافظت می کند، از “محکم شدن” آنها جلوگیری می کند و به جلوگیری از زنگ زدگی و خوردگی کمک می کند.

با این حال مراقب باشید. روغن کاری بیش از حد می تواند منجر به عملکرد ضعیف و آسیب اجزا شود (روغن کننده اضافی کثیفی و سایر ذرات ساینده را جذب می کند). به عنوان یک قاعده کلی، روغن اضافی همیشه باید قبل از دوچرخه سواری با دقت پاک شود.

آماده سازی دوچرخه

شما ابتدا باید دوچرخه را به مکان مناسبی داده و دوچرخه خود را در ارتفاع حدودا نیم متری از زمین قرار دهید تا به تمام نقاط دوچرخه دسترسی داشته باشید و همچنین بتوانید رکاب بزنید. مانند تصویر مقابل:

آماده سازی دوچرخه جهت شستن

همچنین بهتر است با یک دستمال پارچه ای خشک بدنه خود را تمیز کنید تا اگر گل و لای به آن چسبیده باشد، جدا شود و در روند شستشوی ما مشکلی ایجاد نکند. حتما مراقب باشید رنگ دوچرخه مقاومت کافی را داشته باشد.

تمیز کردن و شستن زنجیرچرخ و دنده دوچرخه

در اول قدم نیاز است که پیشرانه دوچرخه خود را تمیز کنید. پیشرانه دوچرخه شامل زنجیر چرخ، دنده عقب و جلو و شانژمان است. این بخش از دوچرخه مملو از روغن های کثیف و کهنه است که در اطراف این قطعات قرار گرفته اند. برای جداسازی این چربی ها چند راه پیش روی شماست:

1-شما میتوانید از انواع شوینده ها، چربی بر هایی مانند مایع ظرفشویی یا پودر لباسشویی به همراه یک دستمال پارچه ای یا برس (و یا مسواک کهنه) استفاده کنید. این روش کم خطر بوده و مواد مورد نیاز آن در تمامی خانه ها موجود است. اما نمیتواند تمامی چربی ها را از زنجیر چرخ و دنده ها جدا کند.

تمیز کردن روغن زنجیر و دنده دوچرخه

2-راه آسان تر و بهتر این است که با استفاده از حلال های صنعتی، چربی ها را از بین ببرید. شما میتوانید از الکل،بنزین و یا تینر و یک دستمال پارچه ای یا برس (و یا مسواک کهنه) به شستن دوچرخه خود بپردازید. در زمان از استفاده از این حلال ها، حتما موارد ایمنی را رعایت کنید و حتما در فضای باز این کار را انجام دهید.

تمیز کردن فریم (بدنه) دوچرخه

دوچرخه خود را برعکس کرده و یک بار دوچرخه خود را خیس کنید. سپس با مایع شوینده، بنده دوچرخه خود را کاملا کفی کنید. پس از 1-2 دقیقه میتوانید بدنه دوچرخه خود را بشویید.در زمان شستشو حواستان به برچسب های دوچرخه باشد که از بدنه دوچرخه جدا نشوند.

شستن دوچرخه با کف

شستن طوقه دوچرخه

نوبت به تمیز کردن طوقه دوچرخه می رسد. تمیز بودن طوقه دوچرخه به بهبود عملکرد ترمز ها کمک می کند. برای تمیز کردن طوقه ها بهتر است که چرخ را از بدنه جدا کنید تا دسترسی راحت تری داشته باشید. اما اگر این امکان فراهم نیست، مشکلی نیست. میتوانید بدون جدا کردن چرخ ها هم این کار را انجام دهید.

تمیز کردن چرخ و طوقه دوچرخه

روغن کاری مجدد دوچرخه

هر چند روغن کاری دوچرخه خود فرایندی پیچیده است، اما در اینجا به طور خلاصه به روغن کاری دوچرخه می پردازیم.

در این مرحله از شستن دوچرخه می بایست روغن دوچرخه مناسبی تهیه کرده و به آرامی به روی دنده جلو و عقب و همچنین به روی زنجیر چرخ بریزید. دقت داشته باشید که حین روغن کاری باید رکاب شما در حرکت باشد تا تمام نواحی مورد نیاز روغن کاری شوند.

روغن کاری دوچرخه

مراقبت همیشگی از دوچرخه

سعی کنید به صورت ماهیانه به تمیز کردن دوچرخه خود بپردازید. انجام این مراحل بیش از 15 دقیقه از شما زمان نمیگیرد اما باعث میشود دوچرخه شما در جاده و شهر روان تر و با اصطهلاک کمتر حرکت کند.

منبع: wikihow

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *