تعمیرات, دوچرخه

آموزش باز کردن و تعویض پدال رکاب دوچرخه + مرحله به مرحله

چگونه پدال دوچرخه را باز کنیم؟ این سوال بسیاری از دوچرخه سوارانی است که ترجیح می‌دهند شخصا نسبت به باز کردن و تعویض پدال دوچرخه خود اقدام نمایند. با توجه به اینکه دوچرخه از وسایل نقلیه بسیار محبوب در بین افراد است که از آن جهت تفریح و یا رفت و آمد استفاده می‌کنند، ضروری است تا با نحوه بازکردن پدال دوچرخه بیشتر آشنا شوید. دوچرخه در مقایسه با سایر وسایل نقلیه یک وسیله کم خرج به شمار آمده، اما گاهی برخی از قطعات آن نیاز به سرویس و نگهداری خواهند داشت. از این‌رو قصد داریم در این مقاله در مورد اینکه چگونه پدال دوچرخه را باز کنیم ، تعویض رکاب دوچرخه و علل خرابی پدال دوچرخه توضیحات جامعی را در ایمن نور ارائه دهیم.

پدال دوچرخه چیست و اجزای آن کدامند؟

پدال دوچرخه در واقع به عنوان رکاب دوچرخه نیز عنوان می‌شود که از قطعات بسیار مهم در هر دوچرخه‌ای است. دوچرخه سوار با فشاری که از طریق پنجه پا به رکاب دوچرخه وارد ساخته، سعی در به حرکت درآوردن چرخ‌های دوچرخه می‌نماید. در واقع بدون وجود پدال دوچرخه امکان حرکت چرخ‌ها میسر نبوده و نمی‌توان به دوچرخه سواری پرداخت. از این‌رو سالم بودن پدال دوچرخه بسیار مهم خواهد بود.

اجزای پدال دوچرخه از ساختار ساده‌ای برخوردار هستند و بطور کلی از دو بخش اصلی اهرم و پنجه رکاب تشکیل می‌شوند. در حال حاضر بسیاری از دوچرخه‌ها رکاب‌های معمولی دارند که تنها با فشار پای دوچرخه سوار به سمت پایین، نیرو به چرخ‌ها وارد شده و به چرخش در می‌آیند. پدال‌های حرفه‌ای نیز در برخی از دوچرخه‌ها وجود دارند. در این مدل پدال‌ها کفش‌های دوچرخه سوار به آن متصل شده و بر همین اساس هنگامی که فشار پای دوچرخه سوار به سمت بالا صورت می‌گیرد نیز باعث به حرکت درآمدن چرخ‌های دوچرخه خواهد شد.

 

انواع پدال دوچرخه

 

انواع پدال دوچرخه

قبل از بررسی درباره اینکه چگونه پدال دوچرخه را باز کنیم؟(باز کردن پدال رکاب دوچرخه) لازم است تا با انواع پدال دوچرخه بیشتر آشنا شویم.

  • پدال دوچرخه ساده: این نوع از پدال‌ها جزو رایج‌ترین و ساده‌ترین رکاب‌های دوچرخه در بازار هستند. طراحی این رکاب‌ها به گونه‌ای صورت گرفته است که کلیه دوچرخه‌ سواران آماتور و حرفه‌ای بتوانند با هر مدل کفشی از آن استفاده نمایند. پدال‌های ساده دوچرخه نیز خود انواع مختلفی داشته که با توجه به برند، جنس و شکل ظاهری با یکدیگر تفاوت دارند.
  • پدال دوچرخه ارتقا یافته: اینگونه از رکاب‌های دوچرخه بیشتر مناسب دوچرخه‌های شهری هستند. لبه‌های دندان‌داری که بر روی این رکاب‌ها وجود دارد به دوچرخه سوار کمک کرده تا در قرار دادن پای خود بر روی رکاب راحت‌تر بوده و با برخورداری از تسلط بیشتر اقدام به رکاب زدن کند. برای استفاده و نصب این‌گونه پدال‌ها همانند پدال‌های ساده نیاز به کفش به خصوصی نخواهد بود.
  • پدال دوچرخه قفل‌شونده: پدال‌‌های فوق برای دوچرخه‌های مسابقه‌ای و حرفه‌ای طراحی شده است. همچنین جهت استفاده از این پدال‌ها نیاز به استفاده از کفش‌های مخصوص بوده تا به پنجه رکاب قفل گردد که بر این اساس نیروی دوچرخه سوار برای به حرکت درآوردن دوچرخه صرف خواهد شد.

چگونه پدال دوچرخه را باز کنیم؟

تفاوت رکاب‌های دوچرخه

انواع پدال دوچرخه با توجه به برند، جنس و ظاهر با یکدیگر متفاوت هستند. برخی از انواع رکاب دوچرخه موجود در بازار عبارتند از:

  • پدال دوچرخه ساده
  • پدال دوچرخه ارتقا یافته
  • پدال دوچرخه قفل‌شونده

در مورد باز کردن رکاب دوچرخه باید به این نکته توجه نمایید که جهت بسته و باز کردن رکاب دوچرخه متفاوت از بستن پیچ و مهره‌ها است. از این‌رو جهت باز کردن پدال دوچرخه با استفاده از آچار شماره ۱۵ در جهت عقربه‌های ساعت و برای بستن آن بر خلاف عقربه‌های ساعت عمل نمایید.

نحوه باز و بسته کردن پدال های سمت چپ و راست با یکدیگر متفاوت است. پدال سمت راست در خلاف جهت عقربه های ساعت باز می شود می شود و در جهت عقربه های ساعت نصب و سفت می شود. اما پدال سمت چپ در جهت عقربه های ساعت جدا می شود و در خلاف جهت عقربه های ساعت محکم می شود. بسیاری از پدال ‌های دوچرخه های جاده با علامت‌ های «L» و «R» برای چپ و راست علامت گذاری شده اند.

 

نحوه جدا کردن پدال های دوچرخه

باز کردن رکاب دوچرخه : از انگشتانتان محافظت کنید.

ابتدا زنجیر طبق جلو را روی بزرگترین چرخ دنده قرار دهید. این کار باعث می شود تا اگر لغزشی هم در کار صورت بگیرد، آسیبی به انگشتانتان نرسد. این کار یکی از آن مواردیست که حتما باید انجام بگیرد زیرا با اینکه شاید این آسیب نادر به نظر برسد اما باعث می شود تا از خطرات احتمالی جلوگیری شود.

 

باز کردن و تعویض پدال دوچرخه : پدال سمت راست

برای جدا کردن از پدال سمت راست شروع کنید. رکاب را در موقعیت ساعت 3 قرار دهید، به طوری که به موازات زمین و به سمت جلو باشد. اکثر پدال ها را می توان با یک آلن باز کرد در غیر اینصورت از یک آچار سایز 15 استفاده کنید. اگر از آچار مخصوص پدال استفاده کنید که خیلی بهتر است و کار با ظرافت بیشتری انجام می شود و می توانید تمام پدال ها را باز کنید.

اگر از آلن استفاده کردید، آن را طوری قرار دهید که زیر سطح میل لنگ یا قامه قرار بگیرد. اکنون آلن را به سمت پایین و جلو فشار دهید و خلاف جهت عقربه های ساعت بچرخانید تا باز شود. اگر هم از آچار استفاده کنید به همین شکل سعی کنید تا پدال را جدا کنید.

 

بستن پدال سمت راست دوچرخه - آیبایک

 

پدال سمت چپ

سراغ پدال سمت چپ بروید و قامه را در موقعیت ساعت 9 و موازات زمین قرار بدهید. روند را مانند قبل تکرار کنید و آلن را به سمت پایین و جلو فشار دهید. این بار پدال را در جهت عقربه های ساعت بچرخانید تا بتوانید پدال را از قامه جدا کنید. به یاد داشته باشید که ممکن است هنگام باز کردن، واشرهایی بیفتد که باید آن ها را پیش خود نگهدارید زیرا هنگام بستن پدال های جدید به آن ها نیاز خواهید داشت.

 

بیشتر بخوانید: آموزش باز کردن و تعویض زنجیر دوچرخه

باز کردن و تعویض رکاب دوچرخه : تمیز کردن و بازرسی

قسمت داخلی رکاب و قامه را پاک کنید و بررسی کنید که آسیب دیدگی وجود نداشته باشد. اگر رزوه ها فرسوده به نظر می رسند، به یک دوچرخه ساز مراجعه کنید تا آن ها را مانند روز اولشان کنند. البته این موضوع فقط در صورتی نگران کننده است که جدا کردن پدال ها برایتان دشوار باشد یا هرز شده باشد.

 

گریس کاری و روغن کاری پدال و رزوه - آیبایک

 

روغن کاری کنید

اگر رزوه ها را بررسی کردید و از وضعیت آن مطمئن شدید، آن ها را کمی روغن کاری کنید. این کار نه تنها احتمال جیرجیر کردن آنها را در حین پدال زدن کاهش می دهد، بلکه اطمینان حاصل می کنید که دفعه بعد که قصد جدا کردن آن ها را دارید، بدون دردسر زیاد باز می شوند.

 

نحوه نصب پدال های دوچرخه

مرحله اول

قبل از نصب پدال ها، بر روی رزوه ها گریس ضد آب بزنید. گریس مانع از چسبیدن پدال‌ های دوچرخه‌ تان می ‌شود تا بعداً برای جدا کردن آن‌ ها مشکلی نداشته باشید. پس حتما از گریس یا روغن استفاده کنید. می توانید روغن ها یا گریس های ضد آب را به صورت آنلاین یا از فروشگاه های لوازم جانبی دوچرخه سفارش دهید.

 

مرحله دوم

انتهای رزوه دار پدال سمت راست جدید را در داخل جای رزوه پدال سمت راست قرار دهید. پدال سمت راست باید یک نوشته “R” کوچک روی آن داشته باشد تا نشان دهد که پدال مناسب  قامه سمت راست است. پدال را در داخل حفره رزوه فشار ندهید وگرنه ممکن است به شیارها آسیب برسانید. فقط انتهای پدال جدید باید در شیارهای حفره قامه قرار گیرد.

قبل از استفاده از آچار، چند چرخش را با دست انجام دهید تا مطمئن شوید که شیارهای روی پدال و حفره قامه جدید به درستی تراز شده اند.

 

متصل کردن و نصب پدال دوچرخه - آیبایک

 

مرحله سوم

آچار را روی پدال سمت راست قرار دهید. اگر از آچار پدالی استفاده می کنید، فک های آچار را دور پیچ پدال جدید بپیچید. اگر از آلن استفاده می کنید، انتهای شش ضلعی آلن را در قسمت سوراخ آلن پدال قرار دهید.

 

نصب رکاب دوچرخه : مرحله چهارم

آچار را در جهت عقربه های ساعت بچرخانید تا پدال سمت راست را در جای خود محکم کنید. به چرخش آچار یا آلن در جهت عقربه های ساعت ادامه دهید تا پدال کاملاً سفت شود. اگر از آچار پدال استفاده می کنید، نیم چرخش را انجام دهید و سپس قبل از اینکه نیم چرخش دیگری انجام دهید، آچار را بلند کرده و به بالای پدال ببرید.

 

بستن و نصب پدال های دوچرخه - آیبایک

 

نصب پدال دوچرخه : مرحله پنجم

این کار را با پدال سمت چپ هم تکرار کنید اما آچار را در خلاف جهت عقربه های ساعت بچرخانید. آچار را در خلاف جهت عقربه های ساعت بچرخانید تا پدال سمت چپ محکم شود.

 

تعویض پدال دوچرخه : مرحله ششم

پدال های خود را بررسی کنید تا مطمئن شوید که به درستی متصل شده اند. پدال ها را به آرامی بکشید تا مطمئن شوید که لق یا شل نیستند. اگر احساس شل بودن یا لق بودن کردید، باید پدال ها را سفت کنید. پدال ها را روی قامه هایشان بچرخانید و مطمئن شوید که به آرامی می چرخند. پدال‌های تازه نصب شده معمولاً آزادانه نمی‌چرخند.

همچنین می توانید با چرخاندن قامه پدال به عقب و تماشای دقیق پدال ها، تراز محوری را بررسی کنید. آنها باید عمود بر حفره قامه، سرجایشان بچرخند.

اجزا رکاب دوچرخه و انواع آن

اجزا رکاب دوچرخه و انواع آن

چرا باید پدال دوچرخه را عوض کرد ؟

همانطور که در ابتدا مقاله به آن اشاره کردیم؛موضوع مورد بحث ما چگونگی تعویض پدال های دوچرخه است، اما سوالی که وجود دارد این است که چرا باید پدال دوچرخه را عوض کرد و اساسا چه زمانی نیاز به تعویض پدال یا رکاب دوچرخه خواهیم داشت.

شکستن پدال دوچرخه : یکی از دلایل رایج برای تعویض رکاب دوچرخه شکسته شدن هرکدام از آنها است که معمولا بر اثر تصادف و یا وارد شدن ضربه احتمال شکستن آن وجود دارد.

هرز شدن رکاب دوچرخه : اهرم و پنجه رکاب اکثر پدال های دوچرخه به صورت رزوه ای طراحی شده اند که ممکن است به مرور زمان این رزوه ها سابیده شده و رکاب دوچرخه هرز شود در این شرایط لازم است رکاب دوچرخه تان را تعویض نمایید.

قدیمی بودن رکاب دوچرخه :  رکاب های قدیمی به اندازه رکاب های جدید و بلبرینگی نرم نبوده و موجب میشود دوچرخه سوار نتواند به راحتی رکاب بزند ، در این شرایط توصیه ما به دوچرخه سواران خرید یک دست رکاب جدید و جایگزینی آن با رکاب قدیمی است.

چرا باید پدال دوچرخه را عوض کرد ؟
چرا باید پدال دوچرخه را عوض کرد ؟

خلاصه مطالب

این مقاله که به منظور کمک به تمامی دوچرخه سواران برای آشنایی با چگونگی تعویض پدال دوچرخه و تعمیر دوچرخه بدون نیاز به مراجعه به تعمیرگاه نوشته شده ، سعی کردیم تمامی مطالب مربوط به عوض کردن رکاب دوچرخه را برایتان توضیح دهیم که امیداواریم مطالب ذکر شده برایتان مفید بوده باشد. شما همچنین میتوانید جهت بهبود وضعیت ایمنی خود، هنگام دوچرخه سواری از چراغ دوچرخه هشداری پلیسی کربن لایت استفاده کنید.کلیک کنید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *