دوچرخه

نکات مهم و کلیدی در خرید دوچرخه دست دوم🚴

در سال های اخیر با توجه به افزایش قیمت دوچرخه، تقاضای خرید دوچرخه دست دوم به طور چشمگیری افزایش داشته است. به طوری که فروشگاه های بسیاری به خرید و فروش دوچرخه کارکرده روی آورده اند. با توجه به اینکه دوچرخه از وسایل نقلیه نسبتا کم هزینه و ارزان می باشد، خرید و فروش آن راحت تر و کم دغدغه است. اما قبل از خرید دوچرخه، شما باید به موارد فنی دوچرخه مورد نظر دید کاملی داشته باشید. در این مقاله از ایمن نور ما نکات مهم درباره خرید دوچرخه دست دوم را به شما یادآور می شویم.

نکات اصلی خرید دوچرخه دست دوم

برای خرید دوچرخه دست دوم بهتر است به این راهنما عمل کنید، تا بتوانید دوچرخه‌ای سالم و با کم‌ترین میزان خرابی و استهلاک را خریداری کنید. در کشورمان معمولا دوچرخه‌هایی که عمر مفید آن ها رو به پایان است، به عنوان کالای دست دوم به فروش می‌رسد و همین امر باعث می‌شود تا انتخاب و خرید دوچرخه دست دوم کاری سخت و حساس بوده و به دقت و حوصله‌ی فراوانی نیاز داشته باشد.

و اما موارد لازم برای خرید دوچرخه دست دوم به شرح زیر است.

مدل و سبک دوچرخه مورد نظر خود را انتخاب کنید.

توصیه می‌شود تا دوچرخه‌های دست دوم را از برندهای شناخته شده انتخاب کنید تا بتوانید قیمت نو و کارکرده آنها را با یکدیگر مقایسه کرده و آگاهانه خرید کنید. از طرفی، خرید برندهای مطرح، ریسک کم بودن کیفیت را پایین می‌آورد.

نکات خرید دوچرخه کارکرده. دوچرخه ای قدیمی برای فروش در خارج کشور

علاوه بر موارد گفته شده، برای خرید دوچرخه دست دوم باید به سایز آن توجه ویژه داشته باشید واین نکته را در نظر داشته باشید که سایز تنه با سایز لاستیک‌های دوچرخه فرق دارد و باید هر کدام از آن ها را به طور جداگانه بررسی کرد.

اگر قصد خرید دوچرخه کوهستان دست دوم یا دوچرخه جاده ای دارید، توصیه می‌شود تا ابتدا مدل دوچرخه را همراه با سال تولید آن از اینترنت جست و جو کرده و پس از کسب اطلاعات کامل، اقدام به پیدا کردن مدل دست دوم آن کنید.

بعد از این که دوچرخه خود را انتخاب کردید، باید از فروشنده سوالاتی بپرسید تا از سلامت دوچرخه مطمئن شوید.

سوالاتی که باید هنگام خرید دوچرخه دست دوم از فروشنده بپرسید

علت فروش دوچرخه چیست؟ شما قرار است با پرسیدن این سوال مطمئن شوید که فروشنده، به علت تعمیرات زیاد دوچرخه تصمیم به فروش آن نگرفته باشد. زیرا بسیاری از دوچرخه‌های دست دوم ارزان قیمت، بعد از خرید نیاز به تعمیر زیاد و تعویض قطعات خواهند داشت و هزینه زیادی را برای خریدار به بار می‌آورند. بعد از آن باید درباره مدت زمان و نحوه استفاده از دوچرخه سوال پرسیده شود.
بدنه دوچرخه در خرید دوچرخه دست دوم
آیا به دوچرخه ضربه وارد شده؟ در این حالت، وقتی متوجه شوید که به دوچرخه ضربه وارد شده، بهتر میتوانید آن را بررسی کنید و برای خرید آن تصمیم بگیرید.

آیا فروشنده، در دوچرخه تغییراتی ایجاد کرده یا آن را ارتقا داده است؟ ایجاد تغییرات در دوچرخه و ارتقای آن، مشخص میکند که آیا قطعات آن، فابریک هستند یا خیر؟

آخرین بار چه زمانی دوچرخه سرویس شده است؟ سرویس منظم دوچرخه یک مسئله مهم است. علاوه بر این، هرچقدر مدت زمانی که از سرویس شدن دوچرخه میگذرد بیشتر باشد، کمتر میتوان از سلامت آن اطمینان حاصل کرد.

در نهایت آیا قطعات فابریک هستند یا تعویض شده‌اند؟ فابریک بودن قطعات دوچرخه، یک ویژگی مثبت و مهم است. دلیل این امر هم واضح است: قطعات فابریک، نسبت به قطعات غیرفابریک، کیفیت و استحکام بیشتری دارند.

حال نوبت به بررسی فنی دوچرخه و سالم بودن قطعات آن می‌رسد.

بررسی فنی دوچرخه دست دوم

بررسی بدنه یا همان فریم دوچرخه

احتمالاً اولین اقدامی که هر متخصص برای بررسی سالم بودن دوچرخه انجام می‌دهد، چک کردن بدنه یا همان فریم دوچرخه است. بدنه‌های دوچرخه معمولاً  از سه جنس رایج آهنی، آلومینیومی و فیبرکربن ساخته می‌شوند. بدنه‌های آهنی که در دوچرخه‌های معمولی از آن‌ها استفاده می‌شود آن‌قدر محکم هستند که به راحتی شکسته نمی‌شوند و ترک هم برنمی‌دارند، بنابراین خیال‌تان درباره‌ی بدنه‌ها‌ی آهنی می‌تواند راحت باشد اما باید در نظر داشته باشید که از آهن در بدنه‌های ارزان قیمت استفاده می­شود. در مواردی خاص شرکت‌هایی در جهان وجود دارند که بعضی از دوچرخه‌های رده‌بالای خود را از آهن تولید می‌کنند که آن‌ها را در ایران نمی‌توانید پیدا کنید.

تعمیر کار دوچرخه

بدنه های آلومینیومی

آلومینیوم محبوب‌ترین فلز برای ساخت بدنه‌ی دوچرخه است و اکثر دوچرخه‌ها از سطح پایین تا مدل‌های پیشرفته از آلومینیوم ساخته می‌شوند. یکی از معایب آلومینیوم شکننده بودن آن است؛ بنابراین لازم است در هنگام خرید دوچرخه‌ی دست‌دوم بدنه‌ی آن را برای ترک‌های احتمالی بررسی نمایید. روش پیدا کردن ترک در بدنه‌های آلومینومی بدون کمکِ ابزار و لیزر، به صورت معاینه‌ی بالینی انجام می­شود! یعنی باید با چشم بگردید و محلی را که ترک خورده پیدا کنید. این ترک‌ها معمولاً با چشم قابل رؤیت هستند گرچه که تشخیص‌شان نیاز به تجربه هم دارد. محل‌ ترک­‌خوردگی معمولاً مانندِ خراش به جای مانده از یک شیء نوک‌تیز است، گر چه که هر خطی هم در بدنه‌ی دوچرخه دیده شود ترک نیست. برای اطمینان حاصل کردن در همچین مواردی می‌توانید از سمتِ مخالف، کمی فشار به کل بدنه وارد کنید؛ اگر بدنه دچار ترک باشد در زمان فشار، باز و مشخص می‌شود. البته با پیشرفت آلیاژها کمتر شاهد شکستگی بدنه‌ها‌ی دوچرخه هستیم اما لازم است در زمان خرید این مورد را بررسی نمایید. نا‌گفته نماند که بدنه‌ی اکثر برندهای دوچرخه در ایران سه تا پنج سال ضمانت دارد و این نشان‌دهنده‌ی این امر است که شرکت‌های تولید کننده‌ی دوچرخه به بدنه‌های تولید شده‌ی خود اطمینان دارند.

بدنه های فیبر کربن

تشخیص ترک و شکستگی در بدنه‌های فیبرکربن بسیار سخت­تر از آلومینیوم است و به طور کلی خرید دوچرخه‌ی دست‌دوم با بدنه‌ی فیبرکربن تصمیم پرخطری محسوب می‌شود. با توجه به این‌که عمر بدنه‌های فیبرکربن از آلومینیوم کم‌تر است خرید آن نیازمند دقت بالایی است.

دوچرخه بدنه فیبر کربن

نحوه‌ی تشخیص ترک و شکستگی: در بدنه‌های فیبرکربنی که رنگ دارند، همانند آلومینیوم، روی بدنه، یک خط باریک ایجاد می‌شود ولی تشخیصش نیازمند توجه زیادی است. در بدنه‌هایی که رنگ ندارند کار بسیار سخت‌تر است. کمک گرفتن از یک متخصص و مکانیسین حرفه‌ای به‌شدت پیشنهاد می‌شود. پیشانی دوچرخه، رام عقب، بخشی که گوشواره به بدنه متصل می‌شود و محدوده‌ی توپ‌تنه از بخش‌هایی هستند که احتمال شکستگی و ترک‌خوردگی در آن‌ها بالا است.

احتمال آن‌که یک بدنه‌ی شکسته شده‌ی فیبرکربن ترمیم شده باشد زیاد است! بنابراین بسیار دقت نمایید. تشخیص بخش ترمیم‌شده در بدنه‌هایی که رنگ دارند کمی راحت‌تر از بدنه‌هایی است که رنگ ندارند. دقت و مشاوره گرفتن از متخصصین، پیشنهاد نهایی ما برای خرید دوچرخه‌ی دست‌دومی است که دارای بدنه‌ی فیبرکربن است.

بررسی توپی چرخ عقب و جلو

یکی از مراحل مهمِ بررسی، چک کردن توپی عقب و جلوی دوچرخه است. توپی عقب و جلو را به صورت جدا چک نمایید. یک روش ساده برای این کار این است که چرخ جلو را بلند کنید و دست خود را روی دوشاخِ نزدیک به توپی قرار دهید؛ این کار از آن جهت کمک می‌کند که اگر توپی مشکل داشته باشد، تیک‌ها و گیرهای ریز را با دستی که در نزدیکی توپی قرار داده‌اید، لمس کنید. با دست دیگرتان که آزاد است چرخ را بچرخانید؛ حالا زمان آن رسیده که از یک طرف گوش خود را به توپی نزدیک کنید و توجه کنید که آیا صدای تق‌تق از آن به گوش می‌رسد!؟ اگر صدایی به گوش برسد طبیعتاً توپی دچار مشکل است. گاهی صدایی به گوش نمی‌رسد اما با دستی که دوشاخ را گرفته‌اید و در نزدیکی توپی قرار داده‌اید ضربه‌ی گیرکردن را حس می‌کنید که در این حالت، توپی دچار مشکل است. در حالی که چرخ می‌چرخد به روان بودن آن توجه کرده و مهره‌هایی را هم که از دو طرف به توپی بسته شده‌اند بررسی نمایید تا شل نباشند و لق نزنند. همین فرآیند را برای چرخ عقب هم تکرار کنید.

به صورت کلی دو نمونه توپی چرخ وجود دارد.

۱. توپی‌های بلبرینگی یا ساچمه‌ای
۲. توپی‌های رولبرینگی

توپی تنه دوچرخه دست دوم

اگر دوچرخه‌ی مدنظر، از نوع بلبرینگ یا ساچمه‌ای باشد شاید نیاز داشته باشد بلبرینگ گیو آن تعویض شود، البته در اکثر برندها درصورتی که امکان خورده شدن کاسه‌ی داخلی وجود داشته باشد شرایط تعمیر محیا نیست. اما اگر توپی از نوع دوم یعنی رولبرینگ باشد تعویض آن به مراتب راحت‌تر انجام می‌شود و معمولاً مشکل خاصی وجود ندارد اما به آن شرط که رولبرینگ آن را در اختیار داشته باشید و یا در بازار موجود باشد.

بررسی توپی تنه

فرآیند بررسی توپی‌تنه کمی مشابهِ توپی عقب و جلو است. قامه‌ی دوچرخه را با دست بچرخانید و دقت کنید که بدون گیرکردن بچرخد و صدای تق‌تق از داخل آن شنیده نشود. مشابه فرایند بالا یک‌دست خود را روی بدنه، نزدیک به توپی قرار دهید. این کار باعث می‌شود بعضی از خوردگی‌ها و آسیب‌هایی را که به گوش نمی‌رسد با دست حس کنید. برای بررسی این فرایند بهتر است زنجیر را از روی سینی طبق جدا کنید تا بتوانید راحت‌تر و بدون دردسر قامه را بچرخانید و صداهای ریز را بشنوید. به این مورد هم توجه کنید که احتمال دارد با این روش، متوجه سلامت توپ‌تنه نشوید؛ بنابراین بعد از بررسی از طریق این روش لازم است سوار دوچرخه شوید و در حالی که در حرکت هستید روی رکاب‌ها فشار بیاورید. اگر زیر پا صدای تق‌تق و ضربه حس کردید بدانید که احتمال آسیب‌دیدگی وجود دارد. نکته‌ای که در توپ‌تنه وجود دارد این است که به صورت کلی در رده‌های میانی و معمولی کمی سفت می‌چرخد و مثل توپی چرخ جلو و عقب روان نیست.

توپی‌تنه‌ها هم مدل‌های مختلفی دارند؛ بعضی از این مدل‌ها قابل تعمیر هستند و بعضی خیر.

بررسی کاسه دوشاخ

برای بررسی کاسه‌ی دوشاخ با دو دست فرمان دوچرخه را بگیرید و در حالی که ترمز را گرفته‌اید سعی کنید فرمان را به عقب و جلو هُل دهید. در این مرحله نباید لرزش وجود داشته باشد. بعد از آن بخش جلویی دوچرخه را بلند کنید و مطمئن شوید که فرمان به راحتی به چپ و راست حرکت می‌کند.

با این روش ساده می‌توانید متوجه شوید کاسه‌ی دوشاخ دچار مشکل است یا خیر.

5- بررسی سیستم دنده و زنجیر

اولین قدمی که برای بررسی فرسودگی سیستم دنده می‌توانید بردارید چک کردن زنجیر دوچرخه است. سیستم دنده یکی از بخش‌های مصرفی دوچرخه است و اگر به خوبی نگهداری نشود  به زودی مستهلک می‌شود. جدا از مبحث نگهداری، زنجیر دوچرخه جزو اقلامی است که باید در بازه‌ی زمانی مشخص تعویض شود و از آن‌جایی که این اقدام در ایران صورت نمی‌گیرد، عمر سیستم دنده‌ی دوچرخه کوتاه‌تر می‌شود.

شانژمان دوچرخه

اولين شيوه جهت بررسي فرسودگي زنجير به این صورت است كه باید آن را از روي طبق قامه بلند كنيد. دنده را با كوچك‌ترين خودرو در عقب و بزرگ‌ترين سینی در جلو تعويض كرده و سپس زنجير را از روي طبق بلند نماييد.
اگر زنجير تا آن‌جايي از روي طبق بلند شود كه شما نور زيادي را از بين شکاف ببینید، بايد زنجير دوچرخه را تعويض کنید يا بدانید که خیلی سریع، زمان تعويض آن فراخواهد رسید.

نکته‌ی مهم این است که اگر دوچرخه‌سوار در این شرایط که زنجیر دوچرخه عمر خود را کرده است، مسافت زیادی رکاب زده باشد احتمال تیز کردن و فرسودگی خودرو و طبق بسیار بالا می‌رود و شما با خرید این دوچرخه دچار ضرر زیادی خواهید شد. در شرایطی که زنجیر خیلی فرسوده نشده باشد با تعویض آن مشکل برطرف می‌شود اما معمولاً در ایران به قدری از دوچرخه استفاده می‌کنند که کار از تعویض گذشته و سیستم دنده به پایان عمر مفیدش می‌رسد.

دنده ها: دنده ها را چک کنید و مطمئن شوید که به نرمی عوض می شوند.

6- بررسی طوقه

چرخ ها : چرخ جلو و عقب را بصورت جدا بررسی نمایید هر کدام را بچرخوانید و دقت کنید که آیا چرخ ها دایره کامل هستند یا لنگی دارند. . دقت کنید پره ها کامل باشند. طوقه ها را چک کنید که نشانه ای از ترک نداشته باشند.

طوقه دوچرخه سالم

نتیجه گیری

دوچرخه‌هایی پیدا می‌شوند که در شرایط مناسبی نگهداری شده و ارزش خرید دارند و انتخاب آنها می‌تواند بسیار هوشمندانه باشد. به هر حال باید در زمان خرید دوچرخه‌ی دست‌دوم بسیار دقت کنید. اگر از دوچرخه‌سواران حرفه‌ای خرید می‌کنید جوانب احتیاط را رعایت کنید چرا که آن‌ها تا آن‌جا که ممکن است از دوچرخه استفاده کرده و بعد که دوچرخه عمر مفید خود را پشت سرگذاشت آن را می‌فروشند. این مسئله شامل تمامی دوچرخه‌سواران نمی‌شود اما بسیار شایع است. همچنین شما بعد از خرید دوچرخه دست دوم نیز میتونید دوچرخه خود را تجهیز کنید. تجهیزاتی مانند قمقمه، کلاه ایمنی، چراغ هشداری دوچرخه و…

مواردی که در این آموزش عنوان شد نکاتی هستند که از نظر ما اهمیت بسیاری دارند. شما برای خرید دوچرخه‌ی دست‌دوم نیاز دارید که تمامی بخش‌های آن را بررسی نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *