موتور سیکلت

نکات ایمنی هنگام موتور سواری، راهنمای موتورسواری اصولی

باید اعتراف کرد که موتورسواری یکی از پر هیجان انگیزترین و لذت بخش ترین فعالیت ها برای انسان ها در تمامی سنین می باشد. شما به وسیله موتور می توانید از ترافیک های سنگین به آسانی عبور کنید و منظره ی کاملی از اطراف را مشاهده نمائید و… اما در مسافت های طولانی، باید برای هر اتفاقی در جاده خود را آماده کنید! زیرا هر لحظه امکان دارد اتفاقی، سلامت شما را تهدید کند و شما را از ادامه سفر باز دارد. از این رو توجه به نکات ایمنی در موتورسواری، سبب کاهش آسیب های جانی و مالی خواهد شد.

روش های افزایش ایمنی در موتورسواری

بی شک مهم ترین نگرانی هر موتورسوار، آسیب جانی بر اثر تصادف و زمین خوردن با موتورسیکلت است. زیرا همانطور که می دانید زمین خوردن جزئی از موتورسواری است و هر لحظه ممکن است رخ دهد.

موتورسواری خطرات جانی بسیاری نسبت به سایر وسائط نقلیه دارد. این موضوع کاملاً از آمار تصادفات در کشورمان مشخص می شود. ازاین رو باید حتی به خاطر خانواده هایمان هم که شده، نکات ایمنی موتورسواری را رعایت کنیم تا احتمال بروز حادثه با موتورسیکلت را هرچه بیشتر کاهش دهیم.

انتخاب درست موتورسیکلت

باید هدف خود را از خرید موتور تعیین کنید. برای نمونه اگر صرفاً به دنبال کار کردن با موتور هستید، نمی‌توانید موتورسیکلت کلاس ریس بخرید! شما باید کلاس های موتور را بشناسید و باتوجه به کاربری موتور و آناتومی و استایل فیزیکی بدن خود، بهترین گزینه را برای خود انتخاب نمائید.

برای نمونه باید قد خود را با ارتفاع نشیمن گاه تا زمین مقایسه کنید، و ببینید کدام مدل موتور با قد شما متناسب است. یا اگر وزن بالایی دارید، موتوری بخرید که گشتاور خوبی داشته باشد. یا حتی اگر چشم تان به باد حساس است، موتوری بخرید که بتوان روی آن طلق نصب کرد.

استفاده به موقع از ترمز موتور

استفاده به موقع از ترمز موتور
استفاده به موقع از ترمز موتور

امروزه یکی از دغدغه های اصلی موتورسواران داشتن موتورسیکلتی با استاندارد های جهانی است. یکی از بهترین نوع ترمز در جهان، ترمز دیسکی ضد قفل یا ABS می باشد. اطلاعات نشان می دهد كه موتورسیکلت های مجهز به ترمزهای ABS تا 37% کمتر دچار لغزش می شوند. ABS به شما کمک می کند کنترل فرمان را در هنگام توقف اضطراری حفظ نمائید.

این ویژگی مهم اکنون در بسیاری از مدل های رده بالا استاندارد است و تنها به قیمت موتورسیکلت چند صد هزار تومان اضافه می کند. که به نظر ارزش آن را دارد که موتوری با ترمز حرفه ای و امنیت بالا خریداری کنید.

البته باید در نظر داشته باشید، ترمز دیسکی با اینکه عملکر بسیار سریع تری نسبت به ترمز کاسه ای دارد، اما در سرعت بالا هنگامی که آن را بگیرید و رها نکنید موجب قفل شدن چرخ ها و از دست دادن کنترل موتور می شود. پس باید هنگام استفاده از ترمز دیسکی مخصوصاً چرخ جلو، آن را به صورت ممتدد بگیرید و رها کنید. نکته مهم این است که هیچگاه روی سطح سُر، اقدام به گرفتن جفت ترمز نکنید.

موتورهای امروزی تر مانند هوندا کلیک 2022 یا لاکی 250 از قابلیت SBC برخوردار هستند. SBC فناوری است که با گرفتن هر یک از ترمزها ترمز دیگری نیست نسبت به شدت به کار گرفته می شود. برای نمونه شما با گرفتن ترمز عقب، در اصل کمی از ترمز جلو هم می گیرید.

آشنایی با علائم ایمنی و تجهیزات ترافیکی

استفاده از کلاه کاسکت ایمنی

استفاده از کلاه کاسکت ایمنی
استفاده از کلاه کاسکت ایمنی

کلاه ایمنی موتورسیکلت وسیله ای است که از سر و گردن شما در مواقع حادثه محافظت میکند. به‌ طور کلی هدف استفاده از آن، حفظ ایمنی و جلوگیری از ایجاد ضایعه های مغزی و آسیب های ظاهری است که در برخی مواقع حتی از مرگ هم بدترند.

براساس مطالعات، موتورسواران بدون کلاه ایمنی 40% بیشتر احتمال آسیب دیدگی در ناحیه سر را دارند و سه برابر بیشتر از افراد دارای کلاه ایمنی دچار آسیب مغزی می شوند. پس کاملاً بدیهی است که کلاه کاسکت را باید برای خود اجبار کنید تا ایمنی خود را افزایش دهید. این وسیله به دو طریق از سر و گردن شما حفاظت می کند:

  • بخش بیرونی که در مقابل نفوذ اجسام خارجی و سائیدگی مقاوم است.
  • بخش درونی که سبب از بین رفتن شوک و فشار ضربه می شود.

هر دو قسمت داخلی و خارجی با پخش کردن نیروی وارده به بخش های مختلف کلاه، موجب کاهش ضربه به سر می شوند.

با اینکه رنگ و طرح های کلاه ایمنی، ممکن است بر روی تصمیم گیری شما تأثیرگذار باشد، اما همیشه اولویت را به میزان حفاظت و استحکام کلاه بدهید.

بهترین کلاه ایمنی، کلاهی است که به خوبی سر و صورت شما را در بر بگیرد و بند و گیره زیر گلوی آن به درستی تنظیم شده باشد. پس از پوشیدن، کلاه به هیچ وجه نباید در سر شما امکان گردش یا لقی داشته باشد. توجه داشته باشید که گیره زیر گلو را به گونه ای ببندید که در موقع حادثه امکان خارج شدن کلاه از سر شما وجود نداشته باشد.

استفاده از لباس مناسب

سعی کنید تا حد امکان، لباسی بپوشید که به آسانی بتوانید با آن موتورسواری کنید و قابلیت ارتجاعی داشته باشد که شما را در هنگام موتورسواری اذیت نکند. اگر هوا گرم است از لباس خنک اما آستین دار استفاده کنید.

اگر امکانش را دارید لباس مخصوص موتورسواری بخرید و از آن استفاده کنید. زیرا لباس های مخصوص موتورسواری صدمات و آسیب های ناشی از حوادث را تاحد بسیاری کاهش می دهند. کاپشن های مخصوص، محافظت و همچنین تهویه مناسب برای سوار شدن در هوای گرم را فراهم میکند. کاپشن های چرم مخصوص نیز برای رانندگی در هوای سرد مناسب هستند و از شما در برابر هوا سرد محافظت می کنند.

عدم استفاده از تلفن همراه

یکی از پر ریسک ترین کارهایی که یک موتور سوار می تواند انجام بدهد، صحبت با تلفن همراه هنگام موتورسواری می باشد. هرگز در هنگام موتورسواری از تلفن همراه تان استفاده نکنید. چرا که تمام تمرکز شما را از بین می برد. اگر تماس های دریافتی شما زیاد است و حتما باید به آن ها پاسخ بدهید، می توانید از هدست یا هنزفری استفاده کنید. اما بازهم به خاطر داشته باشید که صحبت کردن با تلفن همراه می تواند برای شما بسیار خطرآفرین باشد.

عدم ویراژ و لایی کشی در خیابان

"<yoastmark

حتماً تاکنون شده که با دوستان خود شروع به ویراژ دادن یا کورس گذاشتن کنید. اما باید بدانید که تنها یک اشتباه، حال خوش آن لحظه را به یکی از بدترین روزهای زندگی تان تبدیل خواهد کرد. پس از این انجام این عمل به شدت بپرهیزید.

اکثر موتورسوارانی که با ماشین ها تصادف می کنند، توسط رانندگان رؤیت نشدند، چرا که بیش از حد لاین خود را تغییر می دهند. سعی کنید بیشتر در لاین کندرو حرکت کنید و لاین خود را تعویض نکنید. تا دچار حوادث جبران ناپذیر نشوید. سعی کنید همیشه از لاین راست حرکت کنید و اگر هم فضا به گونه ای بود که امکان لایی کشی داشتید، از نوربالا استفاده کنید.

پیروی از قوانین رانندگی

حداکثر سرعت را در هر مکانی که رانندگی می کنید، در نظر داشته باشید و براساس آن رانندگی کنید. هر قدر که سریع تر رانندگی کنید، در مقابل باید سریع تر نیز ترمز کنید و این مسئله می تواند سبب افزایش تصادفات شود.

رانندگی آهسته هنگام بارش

بارش باران زمین را به شدت لغزنده می کند و این امر برای موتورسواران مخصوصاً افراد مبتدی بسیار خطرآفرین است. اگر شما مجبور به موتورسواری در باران شدید، به یاد داشته باشید که خطرناک ترین زمان درست پس از شروع بارندگی است. همچنین از انجام مانورهای ناگهانی خودداری کنید. در روزهای برفی نیز سعی کنید از خیابان هایی عبور کنید که نمک پاشی شده است.

توجه به شرایط خیابان

توجه به شرایط خیابان
توجه به شرایط خیابان

در هنگام موتورسواری ممکن است با مواردی همچون خیابان کم نور و یا خیس و لغزنده، یا با شن و ماسه ریخته شده کف خیابان مواجه شوید. تمام جوانب را بسنجید و سپس به گونه ای که مشکلی برایتان پیش نیاید برانید و سرعت خود را طوری تنظیم کنید که بتوانید به خوبی موتور را کنترل کنید.

برآمدگی و حفره های در سطح خیابان ها، می تواند هنگام موتورسواری خطرات جدی را ایجاد کند. اگر حس می کنید که نمی توانید از کنار آن ها موتور را رد کنید و کنترل موتور را بدست بگیرید، پیش از مواجهه با آن ها، سرعت را تا حد امکان کاهش دهید.

بررسی موتور پیش از حرکت

نقص فنی موتورسیکلت شما، به تنهایی می تواند بسیار خطرآفرین و حادثه ساز باشد. بنابراین پیش از حرکت دور تا دور موتورسیکلت خود را به خوبی چک کنید. و در صورت وجود هرگونه ایراد و نقص فنی حتماً آن را به یک تعمیرگاه ببرید.

  • لاستیک ها: پیش از رانندگی لاستیک ها را بررسی کنید تا خراشیدگی، ساییدگی بیش از حد و یا شی تیزی در آن ها نباشد.
  • نقاط پایینی موتورسیکلت: این نقاط را کاملاً بررسی کنید و مطمئن شوید که هیچگونه روغن و یا بنزینی روی زمین نریخته باشد.
  • سیستم روشنایی: تمام چراغ ها را امتحان کنید و از سلامت آن مطمئن شوید.
  • رادیاتور و روغن: هر چند مدت سطح روغن موتور و سطح مایع رادیاتور را بررسی کنید.

به خاطر داشته باشید که سالم بودن ترمز‌ها و سیستم روشنایی در درجه اول از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و سپس تایرها، کمک فنرها و فرمان باید سالم باشند.

رعایت فاصله جانبی با کامیون و اتوبوس

رانندگان کامیون و اتوبوس، دید محدودی نسبت به خودروها دارند و عموماً موتورسواران و دوچرخه سواران را نمی بینند. پس باید از رانندگی در کنار آن ها به شدت دوری کنید. اگر هم نزدیک اتوبوس شدید، حتماً چند نور بالای متوالی و حتی بوق کوتاهی بزنید تا از حضور شما در نقطه کور آگاه شوند.

حتماً در فضای مجازی ویدیوهای زیر کردن موتور توسط کامیون بدون اینکه حتی راننده آن متوجه شود، را دیده اید!! پس به این نکته اهمیت ویژه ای بدهید.

استفاده به موقع بوق و نور بالای موتور

استفاده به موقع از بوق و نور بالای موتور
استفاده به موقع از بوق و نور بالای موتور

از عابران تا رانندگان خودرو، افراد کمی حواس شان به موتور هاست و بدون توجه کار خود را می کنند. بارها پیش آمده که راننده خودرو، بدون راهنما می پیچد یا عابر حتی هنگام چراغ سبز، از عرض خیابان عبور می کند، با این خیال که موتور می تواند به آسانی از کنار آن ها بگذرد. به همین دلیل به محض اینکه حرکتی ناایمن از هر شخصی در خیابان دیدید، باید با نور بالا و بوق آن ها را از وجود خود و اشتباه شان مطلع کنید. این نکته در موتورسواری در شب اهمیتی دوچندان دارد.

 

۱- موتورسیکلتی بیشتر از آنچه می توانید کنترل کنید ، خریداری نکنید.

اگر مدتی از موتور سیکلت دوری کرده اید ، ممکن است از عملکرد موتورهای امروز شگفت زده شوید. حتی مدل هایی که دارای انجین های کوچک هستند به ویژه از ۱۰ یا ۲۰ سال پیش سریع تر و قدرتمندتر هستند.

۲- هنگام خرید موتور، از کالایی متناسب با خود شروع کنید.

هنگام نشستن ، به راحتی باید بتوانید هر دو پا را روی زمین استراحت دهید بدون اینکه در حالت ناراحتی باشید. دسته ها و کنترل ها باید در دسترس باشند. یک مدل کوچکتر با موتور ۱۲۵ تا ۱۵۰ سی سی می تواند یک موتوراستارت یا مسافر عالی را ایجاد کند. اگر قصد دارید در بزرگراه های زیادی سوار شوید ، ممکن است یکی از موتورهای موجود در دامنه ۱۵۰تا ۲۰۰سی سی بخرید تا بتوانید به راحتی از ترافیک خودداری کنید.

۳- در ترمزهای ضد قفل سرمایه گذاری کنید.

در حال حاضر در مدل های گسترده ای ، ترمز ضد قفل یک پیشگام ثابت است. داده ها نشان می دهد كه موتورسیکلت های مجهز به ترمزهای ABS به اندازه ۳۷ درصد كمتر از موتورهای بدون آن در تصادف مرگبار مشكل دارند. مهم نیست که چه نوع سواری هستید ، ABS بهتر از شما ترمز می کند. دلیل آن ساده است: قفل کردن ترمزها در ایستگاه وحشت ، سوار هرگونه کنترل فرمان را سرقت می کند. این به راحتی می تواند منجر به لغزش و تصادف شود ، که می تواند منجر به آسیب جدی شود. ABS به شما کمک می کند کنترل فرمان را در هنگام توقف اضطراری حفظ کنید ، و می تواند به ویژه در شرایط لغزنده با ارزش باشد. این ویژگی مهم اکنون در بسیاری از مدل های رده بالا استاندارد است و فقط به قیمت موتورسیکلت اساسی تر ، فقط چند صد هزار تومان اضافه می کند.در هر صورت ، ما فکر می کنیم این یک سرمایه گذاری ارزشمند در ایمنی شما است.

۴- مهارت های خود را افزایش دهید.

چیزی که می توانیم بگوییم یا توصیه می کنیم بیشتر از این است که یک مسیر سوارکاری ایمنی موتور سیکلت را در منطقه خود پیدا کنید. این بسیار مهم ، کاملاً مهم است. همچنین یک دوره تئوری می تواند اصول اولیه و همچنین تکنیک های پیشرفته مانند نحوه انجام مانورهای اضطراری فرار را به شما آموزش دهد.

۵- مغرتو به کار بنداز.

بله ، کلاه ایمنی برای برخی از راکبین موضوعی احساسی است. اما واقعیت ها خطر را نشان می دهد. براساس مطالعات ، راکبین بدون کلاه ایمنی ۴۰ درصد احتمال آسیب دیدگی در ناحیه سر را دارند و سه برابر بیشتر از افراد دارای کلاه ایمنی دچار آسیب مغزی می شوند. از آنجا که کلاه ایمنی جان راکب را نجات می دهد ، جنون است که جمجمه و مغز را در معرض آسیب های احتمالی قرار دهیم که می توان از آنها جلوگیری کرد یا حداقل کاهش داد. کلاه ایمنی تمام صورت که مورد تأیید است بهترین انتخاب است. (به دنبال برچسب صدور گواهینامه DOT ​​بر روی کلاه ایمنی باشید.) کلاه ایمنی مدرن قوی ، سبک و راحت است و سر و صدای باد و خستگی را کاهش می دهد. به خاطر داشته باشید که کلاه ایمنی با گذشت زمان رو به زوال می رود و حتی اگر خوب به نظر برسد ممکن است ایمن نباشد. راکبین توصیه می کند هر ۵ سال یکبار کلاه ایمنی را جایگزین کنید یا زودتر اگر آسیب دیده یا در تصادف قرار گرفته است.

۶- لباس مناسب موتورسواری بپوشید.

شلوار جین ، یک تی شرت ، و صندل ها دستور العمل هایی برای یک فاجعه دردناک در موتورهستند. در عوض ، شما می خواهید لباسی که شما را از سرمازدگی ، اشکالات پرواز و آوار محافظت می کند و بسیاری خطرات دیگر. برای محافظت حداکثر ، حتی در تابستان به دنبال یک چرم یا سایر ژاکت های تقویت شده ، دستکش ، شلوار کامل و کفش های مخصوص باشید. کاپشن های مخصوص محافظت و همچنین تهویه مناسب برای سوار شدن در هوای گرم را فراهم می کند. شما همچنین می خواهید محافظت چشم موثر داشته باشید. به عینک موتورسواری اعتماد نکنید. از یک ویزور کلاه ایمنی یا عینک مخصوص کلاه استفاده کنید. به خاطر داشته باشید که رانندگان اتومبیل که با موتور سوار برخورد کرده اند اغلب می گویند که آنها را ندیده اند ، بنابراین لباس ها را با رنگ های روشن انتخاب کنید.

۷-دفاعی باشید.

شما باید هوشیار باشید ، به خصوص در این عصر که استفاده همه گیر از تلفن و پیام کوتاه در پشت فرمان که واقعا اشتباه است. مراقب باشید که ماشین ها ناگهان خط را تغییر دهند یا از خیابان های فرعی بیرون بیایند. حفظ فاصله ایمن ، برای اطمینان از داشتن فاصله توقف کافی است و بنابراین باید زمان واکنش در برابر موانع موجود در جاده را داشته باشید.

۸-از هوای بد خودداری کنید.

باران نه تنها دید شما را کاهش می دهد بلکه باعث کاهش گیرنده لاستیک های شما در جاده ها می شود که می تواند گوشه گیری را مشکل کند. اگر شما نیاز به سوار شدن در باران دارید ، به یاد داشته باشید که خطرناک ترین زمان درست بعد از شروع بارندگی است ، زیرا آب می تواند باعث شود که باقیمانده روغن به بالا برسد. و از انجام مانورهای ناگهانی خودداری کنید. از ترمز ، دریچه گاز و فرمان مخصوصاً ملایم باشید تا از لغزیدن خودداری کنید. ( راهنما موتورسواری در باران ) هنگام سوار شدن در وزش باد شدید ، در پیش بینی فشار بالقوه از طرف با حرکت به طرف خط که باد از آن ناشی می شود ، پیشگیر باشید. اگر شما را مجبور به تردید کند ، این امر به شما اجازه می دهد تا در مسیر حرکت کنید.

۹-مراقب خطرات جاده ای باشید.

شن و ماسه ، برگهای مرطوب و یا سنگریزه می تواند باعث شود که یک موتوربه طور غیر منتظره سر بزند و به راحتی باعث ریزش آن می شود. برآمدگی و حفره هایی که به سختی می توانید در یک اتومبیل متوجه شوید می تواند هنگام موتورسواری خطرات جدی را ایجاد کند. اگر نمی توانید از آنها جلوگیری کنید ، قبل از مواجهه با آنها ، سرعت را تا حد امکان کاهش دهید.

۱۰-آماده چرخیدن باشید.

قبل از هرسواری ، یک پیاده روی کوچک دور موتورخود انجام دهید تا مطمئن شوید چراغ ، شاخ و سیگنالهای شما به درستی کار می کنند. زنجیر ، کمربند یا شافت و ترمزها را بررسی کنید. و لاستیکهای مربوط به سایش را بررسی کنید و مطمئن شوید که آنها تحت فشار مناسب قرار دارند. مکانیک موتور سیکلت که با آنها صحبت کرده ایم می گویند که آنها به طور مرتب ترمزهای فرسوده و لاستیک های با تورم نامناسب را می بینند که خطرات ایمنی را به شدت افزایش می دهد. وقتی لاستیک موتورسیکلت فرسوده هستند ، فرمان پذیری موتور سخت خواهد بود.

تاثیر موتورسیکلت بر موتورسواری

مشخص است هرچه موتورتان به اصطلاح بیشتر تو دست باشه، روی اون مسلط‌تر خواهید بود و همین باعث جلوگیری از تصادفات مخصوصاً در ترافیک میشه.

باید هدف خود را از خرید موتور مشخص کنید، برای مثال اگر دنبال کار کردن با موتور هستید نمی‌توانید موتور سیکلت کلاس ریس بخرید! برای این مورد بهتر است مقاله “کلاس بندی موتورسیکلت” را مطالعه کنید تا دیدی نسبت به این وسیله نقلیه محبوب پیدا کنید  و با ویژگی‌های مورد نظر خود کلاس موتور را انطباق دهید.

همچنین استایل فیزیکی شما نیز اهمیت بسزایی در انتخاب موتور و کیفیت موتور سواری شما دارد. برای مثال باید قد خود را با ارتفاع نشیمن‌گاه تا زمین مقایسه کنید، یا اگر وزن زیادی دارید موتوری بخرید که گشتاور خوبی داشته باشد یا حتی اگر چشم‌تان به باد حساس است موتوری بخرید که بتوان روی آن طلق نصب کرد.

تاثیر ایمنی موتور روی موتور سواری

 

توجه به نوع ترمز و ترمزگیری صحیح

امروزه یکی از دغدغه های اصلی موتور سواران داشتن موتور سیکلتی با استاندارد های جهانی است. بهترین نوع ترمز امروزه در جهان ترمز دیسکی از نوع ضد قفل یا ABS است. داده‌ها نشان می‌دهد كه موتورسیکلت‌های مجهز به ترمزهای ABS تا ۳۷ درصد کمتر دچار لیز خوردن می‌شوند. ABS به شما کمک می‌کند کنترل فرمان را در هنگام توقف اضطراری حفظ کنید، و می تواند به ویژه در شرایط لغزنده با ارزش باشد. این ویژگی مهم اکنون در بسیاری از مدل های رده بالا استاندارد است و فقط به قیمت موتورسیکلت چند صد هزار تومان اضافه می کند که به نظر ارزش آن را دارد که موتوری با ترمز مطمئن خریداری کنید.

همچنین بصورت کلی باید بدانید ترمز دیسکی با اینکه عملکر بسیار سریع‌تری نسبت به ترمز کاسه‌ای دارد اما در سرعت بالا وقت آن را بگیرید و ول نکنید باعث قفل شدن چرخ‌ها و از دست دادن کنترل موتور می‌شود. پس باید هنگام استفاده از ترمز دیسکی مخصوصاً چرخ جلو آن را بصورت ممتدد بگیرید ول کنید. توجه کنید هیچگاه روی سطح سر اقدام به گرفتن جفت ترمز نکنید.

موتورهای امروزی تر مانند هوندا کلیک 2021 یا لاکی 250 از قابلیت SBC برخوردار هستند. SBC فناوری است که با گرفتن هر یک از ترمزها ترمز دیگری نیست نسبت به شدت گرفته شده به کار گرفته می‌شود. برای مثال شما با گرفتن ترمز عقب در اصل دارید کمی از ترمز جلو هم می‌گیرید.

 

استفاده از کلاه کاسکت

کلاه ایمنی وسیله ای است که از سر و گردن شما در مواقع حادثه محافظت می کند. براساس مطالعات، راکبین بدون کلاه ایمنی 40 درصد احتمال آسیب دیدگی در ناحیه سر را دارند و سه برابر بیشتر از افراد دارای کلاه ایمنی دچار آسیب مغزی می شوند. پس کاملاً بدیهی است که گذاشتن کلاه کاسکت را باید برای خود اجبار کنید تا ایمنی‌تان بالا رود.

پوشاک موتور سواری برای ایمنی

 

پوشیدن لباس مناسب

لباسی بپوشید که به راحتی بتوانید در آن موتور سواری کنید. لباسی بپوشید که قابلیت ارتجاعی داشته باشد و شما را در هنگام موتور سواری اذیت نکند. اگر هوا گرم است از لباس خنک ولی آستین‌دار استفاده کنید اگر هوا سرد باشد باید از لباس گرم استفاده کنید.

اگر امکانش را دارید لباس مخصوص موتور سواری بخرید و از آن استفاده کنید. چرا که لباس های مخصوص موتور سواری صدمات و آسیب های ناشی از حوادث را بسیار کاهش می‌دهد. کاپشن های مخصوص، محافظت و همچنین تهویه مناسب برای سوار شدن در هوای گرم را فراهم می کند. برخی کاپشن های چرم نیز برای هوای سرد مناسب هستند و شما را در برابر هوا سرد محفوظ نگه می دارند.

به خاطر داشته باشید که رانندگان اتومبیل که با موتور سوار برخورد کرده‌اند اغلب می گویند که آنها را ندیده اند، بنابراین لباس ها را با رنگ‌های روشن انتخاب کنید.

 

گوشی ممنوع

یکی از خطرناک‌ترین بی‌عقلی‌هایی که یک موتور سوار می تواند انجام بدهد این است که هنگام موتور سواری با تلفن همراه خود صحبت یا کار کند. هرگز در هنگام موتور سواری از تلفن همراه‌تان استفاده نکنید چرا که تمام تمرکز شما را از بین می‌برد. اگر زنگ خورتان زیاد است و حتما باید به آن جواب بدهید می توانید از هدست یا هنزفری استفاده کنید ولی بازهم به خاطر داشته باشید که صحبت کردن با تلفن همراه می تواند برای شما بسیار خطر ساز باشد.

 

کل‌کل و جوگیری ممنوع

جوگیری در هرکاری خطر آفرینی زیادی داره و عواقب آن تجربان ناپذیر است. احتمالاً شده است که با دوستان خود شروع به گاز دادن یا لایی کشی کنید اما در اون لحظه باید بدانید یک اشتباه اون حال خوش رو تبدیل به یکی از بدترین روهای زندگی‌تان خواهد کرد. پس اگر هم دوستی دارید که شما تحریک کننده شما هست با آن با بیخیالی کامل رو در رو شوید و به حال خودش رهایش کنید.

جوگیری در موتور سواری

 

عدم لایی کشی

اکثر موتور سوارانی که با ماشین‌ها تصادف می کنند توسط رانندگان دیده نمی‌شوند چرا که بیش از حد لاین خود را تغییر می دادند. لاین عوض نکنید و سعی کنید بیشتر در لاین کند رو حرکت کنید تا دچار حوادث جبران ناپذیر نشوید. توصیه می‌کنیم همیشه از لاین راست حرکت کنید و اگر هم فضا طوری بود که امکان لایی کشی داشتید از نور بالا استفاده کنید.

 

 

آهسته راندن هنگام بارندگی

در روزهای بارانی حتماً آهسته برانید. باران زمین را به شدت لغزنده می‌کند و این برای موتور سواران مخصوصا مبتدی‌ها بسیار خطرناک است. اگر شما نیاز به سوار شدن در باران دارید، به یاد داشته باشید که خطرناک ترین زمان درست بعد از شروع بارندگی است، زیرا آب می تواند باعث شود که باقیمانده روغن به بالا برسد. همچنین از انجام مانورهای ناگهانی خودداری کنید. روزهای برفی نیز باید از خیابان‌هایی عبور کنید که نمک پاشی شده است. برای اطلاعات بیشتر به مقاله موتور سواری در سرما مراجعه کنید.

موتور سواری در بارندگی

 

توجه به شرایط خیابان

ممکن است یک خیابان نور کمی داشته باشد. ممکن است شن و ماسه کف خیابان ریخته باشند. ممکن است خیابان خیس و لغزنده باشد یا حتی برای شستشو شهداری اقدام به ریختن گازوئیل کرده باشد. تمام جوانب را بسنجید و سپس طوری برانید که مشکلی برایتان پیش نیاید، سرعت خود را جوری تنظیم کنید که بتوانید به خوبی موتور را کنترل کنید.

برآمدگی و حفره هایی که به سختی می توانید در یک اتومبیل متوجه شوید می تواند هنگام موتورسواری خطرات جدی را ایجاد کند. اگر نمی‌توانید از آنها جلوگیری کنید ، قبل از مواجهه با آنها ، سرعت را تا حد امکان کاهش دهید.

 

چک قبل از حرکت موتور

اینکه موتور سیکلت شما دچار نقص فنی باشد خود می‌تواند خطر آفرین و حادثه ساز شود بنابراین قبل از حرکت دور موتورسیکلت خود را به خوبی چک کنید تا در صورت وجود هرگونه ایراد و نقص فنی آن را به یک تعمیر گاه ببرید و تعمیرش کنید. به خاطر داشته باشید که سالم بودن ترمز‌ها و سیستم روشنایی در درجه اول از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و سپس تایر ها کمک فنرها و فرمان باید سالم باشند.

چک ایمنی موتور قبل حرکت

 

از کامیون و اتوبوس دوری کنید

کامیون و اتوبوس دید کمی نسبت به خودروها دارند و عموماً موتور سواران و دوچرخه سواران را نمی‌بینند پس باید در ابتدا از رانندگی در کنار آن‌ها بشدت دوری کنید. اگر هم نزدیک اتوبوس شدید حتماً چند نور بالا متوالی و حتی بوق ریزی بزنید تا از حضور شما آگاه شوند. در فضای مجازی پر از ویدئوهای زیر کردن موتور توسط کامیون بدون اینکه حتی راننده آن متوجه شود است، پس به این نکته اهمیت ویژه بدهید.

 

دست‌تان روی بوق و نور بالا باشد

از عابر گرفته تا رانندگان خودرو هنوز هم خیلی کم حواس‌شان به موتور است و بدون توجه کار خود را می‌کنند. بارها پیش می‌آید که راننده بدون راهنما می‌پیچد یا عبار حتی وقتی چراغ سبز است از عرض خیابان عبور می‌کند، با این خیال که موتور می‌تواند راحت از کنار آن‌ها گدر کنید. به همین خاطر تا یک حرکت نا ایمن از هر کسی دیدید باید با نور بالا و بوق آن را از وجودتان مطلع کنید. این نکته در موتور سواری در شب اهمیتی دوچندانی دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *