دسته‌بندی نشده

چگونه موتور سیکلت خود را تقویت کنیم؟ روش های قانونی

همانطور که می‌دانید تجربه راندن با موتور سیکلت بسیار متفاوت تر از رانندگی با ماشین است. نحوه عملکرد موتور سیکلت شما ارتباط مستقیم با وضعیت بدنه، کنترل دریچه گاز و پیچیدن دارد. با این حال، اگر می‌خواهید سواری سریع‌تر داشته باشید، چیزهای ساده‌ای وجود دارد که می‌توانید برای افزایش قدرت و عملکرد موتور انجام دهید. این تغییرات معمولا در قطعات اصلی انجام می‌شود که عملکرد و راندمان موتور سیکلت را کنترل می‌کنند. توجه کنید که اگر قصد تقویت موتور سیکلت در قسمت انجین و یا تیونینگ را دارید، باید قطعات زیادی را تعویض کرده و این کار هزینه زیادی خواهد داشت. در ادامه این مطلب از سایت ایمن نور، تولید کننده انواع چراغ های هشداری با ما همراه باشید تا اطلاعات بیشتری درباره تقویت موتور سیکلت به دست آورید.

۱)روش های تقویت موتور سیکلت:  فیلتر هوا

افزایش ورودی هوا یکی از ارزان‌ترین و آسان‌ترین راه‌های افزایش توان موتور است. اگر فیلتر هوای موتور را مانند ریه‌های خود تصور کنید، وظیفه آن جلوگیری از ورود ذرات هوای آلوده به داخل موتور است. قطعات موجود را می‌توان به راحتی ارتقا داد تا هوای تمیزتری از آن عبور کند و در نتیجه احتراق و قدرت بیشتر شود. استفاده از فیلتر قارچی بر روی ورودی هوا نیز می‌تواند انرژی تا حدود نصف افزایش دهد و کارایی را تا حد زیادی بهبود بخشد. شاید تنها نقطه ضعف افزایش مصرف سوخت و در نتیجه هزینه بیشتر برای سوخت باشد.

توجه: بعد از تعویض فیلتر هوا، کاربراتور موتور سیکلت شما ممکن است نیاز به تنظیم داشته باشد تا جا بیفتد.

نقش فیلتر هوا در تقویت موتور سیکلت

۲) تنظیم درجه احتراق

تغییر در احتراق موتور برای دریافت قدرت و سرعت بیشتر می‌تواند به شما ضربه کوچکی بزند، با اینکه فقط یک جرقه برای احتراق سوخت و هوا در سیلندر انجین موتور سیکلت شما نیاز است، اما انرژی زیادی برای ایجاد احتراق در مقدار سوخت بالا نیاز خواهد بود. در این حالت، یک شمع با روکش طلای NGK یا روکش پلاتین جرقه‌های قوی‌تری را به دلیل دارا بودن سوزن احتراق ظریف‌تر ایجاد می‌کند. همچنین شمع قدیمی را می‌توانید به یک شمع کلاهک کم مقاومت و یک سیم احتراق هسته کربنی ارتقا دهید. این امر تامین سوخت خوب در سرعت‌های بالاتر را تضمین می‌کند.

تقویت موتور سیکلت

۳) فیلترهای سوخت

فیلترهای سوخت با تصفیه سوخت قبل از رسیدن به موتور، کار خود را انجام می‌دهند و امکان احتراق بهتر و کارآمدتر را فراهم می‌کنند. خرید فیلترهای باکیفیت و تعویض منظم آن‌ها باعث تمیز نگه داشتن موتور و قطعات وابسته به آن می‌شود که در نتیجه حفظ و بهبود عملکرد را در بر دارد. اگر توانایی پرداخت هزینه‌های لازم را دارید، می‌توانید در این زمینه با استفاده از سوخت‌های باکیفیت که با اکتان بالاتر عرضه می‌شود، عملکرد موتور را بهبود ببخشید. اما اکتان بالا در سوخت نیز به معنی احتراق بیشتر است که نشانه‌ای از افزایش مصرف سوخت می‌باشد. دلیلی وجود دارد که موتور سیکلت‌های مسابقات حرفه‌ای از سوخت متفاوتی نسبت به سوخت موجود در پمپ بنزین‌ها استفاده می‌کنند.

تقویت موتور سیکلت

۴) قطعات سبک‌تر

به طور طبیعی، قطعات سبک‌تر مستقیما در قدرت موتور سیکلت تاثیر گذار نیستند؛ این قطعات توانایی موتور در افزایش سرعت موتور سیکلت را افزایش می‌دهد، زیرا نیروی کمتری برای کار کردن با آن‌ها نیاز خواهد بود. به طور معمول، قطعات استوک برای استحکام و دوام از فولاد ساخته می‌شوند، اما قطعات آلومینیوم و تیتانیوم را می‌توان از بازار خریداری کرده و جایگزین کرد که سبک‌تر و در برخی موارد قوی‌تر هستند. با این حال، خرید و نصب اینگونه قطعات می‌تواند برایتان بسیار گران تمام شود. بنابراین در انتخاب آن‌ها دقت کافی داشته باشید تا بهترین نوع قطعه را خریداری نمایید.

۵) عملکرد اگزوز

اگر بودجه کافی در اختیار دارید، یک اگزوز سفارشی با اجازه ورود هوای بیشتر و محدودیت کمتر گازها، قدرت موتور و تولید اسب بخار را افزایش می‌دهد. همچنین ظاهر و صدای بسیار بهتری نیز به موتور سیکلت خواهد داد. اگر نمی‌خواهید برای تعویض کامل سیستم اگزوز اقدام کنید، می‌توانید صدا خفه کن یا سایلنسر موتور سیکلت را تعویض کرده و از یک قطعه دسته دوم مناسب استفاده کنید، که همچنان قدرت را در انتهای پایینی افزایش می‌دهد و راه خوبی برای تقویت اولیه موتور سیکلت است. اما به طور کلی جایگزین کردن کامل اگزوز عملکرد بهتری را در بر خواهد داشت.

در زمان خرید و یا تعویض اگزوز، این موضوع را در نظر داشته باشید که باید سیستمی که برای موتور سیکلت شما مناسب است و برای همان ساخته شده است را مورد استفاده قرار دهید. تا تضمینی برای بهبود عملکرد کلی و ایمنی آن باشد.

تقویت موتور سیکلت

۶) برنامه ریزی مجدد یا ریمپ کردن موتور

اکثر موتور سیکلت‌ها دارای یک واحد کنترل موتور (ECU) هستند که یک تراشه کامپیوتری کوچک است. این تراشه عملکردهای مختلف قطعات موتور سیکلت و همچنین برق و گیج را کنترل و در بسیاری موارد محدود نیز می‌کند. این تراشه می‌تواند برای ارائه قدرت بیشتر و عملکرد بهتر دوباره برنامه ریزی شود، اما معمولا چند موضوع بسیار مهم وجود دارد که از آن‌ها می‌توان به افزایش گرما، مصرف سوخت بیشتر و طول عمر کمتر موتور و قطعات اشاره کرد.

همچنین محدودیت‌های بالایی بر اساس خود قطعات نیز وجود دارد. البته می‌توانید برنامه ریزی مجدد را به روشی مضر انجام ندهید، یعنی اینکه برنامه ریزی به صورتی انجام شود که قدرت به طور کامل آزاد نشده و فقط محدودیت آن کمتر شود. بنابراین مطمئن شوید که شخصی که این کار را انجام می‌دهد، متخصص است.

۷) تعویض به‌موقع شمع موتور سیکلت

شمع موتور سیکلت و یا هر وسیله نقلیه‌ی دیگری، یکی از قطعاتی است که در سوختن بنزین کمک بسیاری  به انجین کرده و در صورت خرابی آن موتور اصلا کار نخواهد کرد. شمع‌های معمولی با میانگین ۵۰ هزار ولت تولید می‌شوند و جرقه‌های کوچکی را ایجاد می‌کنند. هرچقدر جرقه بزرگ‌تر باشد، سوخت وارد شده به محفظه سیلندر، کامل‌تر می‌سوزد. این کار باعث تقویت و افزایش قدرت موتور سیکلت می‌شود، اما در مقابل مصرف سوخت نیز افزایش پیدا خواهد کرد.

بهترین شمع‌ها، شمع‌های سوزنی ایریدیوم (EIX-D8) با یک الی چهار الکترود هستند.این شمع‌ها توانایی این را دارند که جرقه‌هایی تا ۱۰ برابر قوی‌تر از شمع‌های معمولی ایجاد کنند که برای موتور بهتر است. توجه داشته باشید که اگر قدرت کافی از این شمع‌ها دریافت نکردید، حتما پلاتین‌های شمع را تنظیم کنید که جرقه به خوبی زده شود. شمع‌های موتور سیکلت باید در هر ۱۰ هزار کیلومتر بازبینی شده و در صورت نیاز آن‌ها را تعویض کرد، زیرا یکی از مهم‌ترین قطعات موجود در انجین هستند.چ

موتورسیکلت جذاب XL500؛ طراحی خاص به سبک هوندا - چرخان

نکاتی درباره نگهداری از موتور سیکلت

موتور سیکلت دارای قطعات زیادی است که هر کدام از آن‌ها به طور خاصی در عملکرد کلی این وسیله نقلیه اثر می‌گذارند. از این رو بهتر است که رسیدگی به قطعات کوچک و سطحی را نیز فراموش نکرده و آن‌های را در بهترین حالت خود قرار دهید.

  • مراقبت از موتور سیکلت بهترین راه برای اطمینان از عملکرد خوب آن و افزایش طول عمر آن است.
  • به طور منظم موتور سیکلت از موتور سیکلت را به کار بگیرید. شاید فکر کنید که استفاده نکردن از موتور سیکلت بهترین راه نگهداری از آن است، اما این برداشت کاملا اشتباه است. استفاده از موتور باید در حد تعادل باشد، بنابراین نگهداری موتور سیکلت در شرایط خوب را فراموش نکنید.
  • تکنیک‌های صحیح سوارکاری را یاد بگیرید. کتاب بخوانید یا خود را در یک مدرسه موتوررانی ثبت نام کنید تا توانایی‌های خود را بهبود ببخشید.
  • تعمیرات و نگهداری اولیه موتور سیکلت را یاد بگیرید، این کار باعث می‌شود که از مواجه شدن با مشکلات سطحی که ممکن است برای این وسیله نقلیه رخ دهد، آماده باشید. کارهای ساده‌ای مانند استفاده از نوع مناسب روغن می‌تواند تفاوت زیادی در نحوه نگهداری از موتور سیکلت ایجاد کند.

سخن پایانی

البته در کنار این موارد، باید یادآور شد که قبل از تقویت موتور سیکلت خود بهتر است از تجهیزات ایمنی مخصوص موتور سیکلت استفاده کنید. برای مثال می توانید از چراغ هشداری کربن لایت سری جدید، مخصوص موتور سیلکت استفاده کنید تا در کنار چراغ های موتور خود، با یک چراغ پلیسی چشمک زن دی لایت، دیگر رانندگان را از حضور خود مطلع کنید. شما میتوانید این محصول را هم اکنون از فروشگاه ایمن نور تهیه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *