راهنمای خرید, لامپ هشداری

فناوری چراغ COB چیست؟ تفاوت آن با SMD-LED در چیست؟

تفاوت چراغ های led smd با cob

COB مخفف عبارت Chips On Board است که در فارسی به معنای چیپ تراشه‌ها بر روی برد است. COB از لامپ‌های LED دسته دوم است که ویژگی‌ها و کاربردهای متفاوتی نسبت به SMD دارد. طراحان لامپ‌های ال ای دی سعی کردند محدودیت‌هایی که در لامپ‌های SMD وجود دارد را در COB برطرف نمایند.

فناوری چراغ LED COB چیست؟

سبک مدرن لامپ COB ظرفیت جایگذاری 9 دیود و در برخی از آن‌ها حتی تعداد بیشتر از 9 دیود در هر تراشه را دارند. این مسئله تفاوت بسیار زیادی در بهبود روشنایی ساطع شده از لامپ‌های ال ای دی ایجاد می‌کند. به علاوه بر خلاف ال ای دی‌های دیگر این نوع ال ای دی تنها یک مدار و دو قطب اتصال دارد که به آن طراحی تک مداری نیز گفته می‌شود. به علاوه پیکر بندی آن روی پنل فشرده تر است. این حالت بدین معنی است که COB می‌تواند نور چند جهته یا نور یکنواخت در همه جهات ایجاد کند. عیب این نوع از لامپ‌های ال ای دی این است که نمی‌توان از ویژگی تغییر رنگ مانند SMD در آن استفاده کرد.

لامپ COB و کاربردهای آن

ویژگی های چراغ COB چیست ؟

۱. راندمان بالا

چراغ های مجهز به چیپ های COB LED ، ضمن صرفه جویی بیشتر در مصرف انرژی دارای راندمان بالاتری نسبت به خانواده های مختلف LED مانند LED SMD ها ، پاور ال ای دی ها و … می باشند.

تفاوت SMD و COB در چیست

۲. فشرده تر شدن چیپ

افزایش خروجی لومن در هر متر مربع بعلت کوچکتر شدن چیپ های COB نسبت به تکنولوژی های استاندارد دیگر.

۳. تولید گرمای کمتر

چراغ ها یا لامپ های COB گرمای کمتری نیز ایجاد می کند، این امر سبب کوچکتر شدن قطعات هیت سینک یا خنک کننده شده و از وزن کلی چراغ کاسته و باعث کوچکتر شدن فضای اشغال شده ی چراغ می شود.

۴. طول عمر بالاتر

تکنولوژی جدید ساخت چیپ های COB خصوصا در مورد بهترین سازندگان چیپ های LED در دنیا ، استفاده از عناصرهای خاص هر کارخانه ، رقابت تولید کنندگان در بالا بردن ویژگی های چیپ های سی او بی ، ضمن بالا بردن کیفیت و قیمت این نوع چراغ ها طول عمر این لامپ ها را به شکلی محسوس بالاتر برده. ضمن اینکه استفاده از هیت سینک های مناسب و سرامیک ( سرامیک عمدتا در برندهای معتبر استفاده می شود) نقش بسزایی در افزایش کارایی و طول عمر چراغ ها ایفا می کنند.

۵. CRI بالاتر = نور با کیفیت بالاتر

با ظهور تکنولوژی سی او بی ، و بهره گیری از موارد بالا، CRI یا شاخص نمود رنگ که در محصولات روشنایی با واحد Ra نشان داده میشود ، به بالاترین سطح خود نزدیک تر شده است.

SMD LED چیست ؟

SMD مخفف Surface Mounted Device می باشد. که به تکنولوژی در ساخت محصولات الکترونیکی گفته می شود که بر پایه لحیم کاری بدون استفاده از سوراخ بر روی بورد بنا شده است . تکنولوژی SMD در LED ها کاربرد فراوانی دارد به طوریکه اکثر قطعات LED مورد استفاده در موارد روشنایی و نورپردازی بر پایه این تکنولوژی ساخته شده است.

مزیت های COB نسبت به SMD

از نظر کارایی نیز این لامپ‌ COB قادر به تولید لومن بالا و کارآمد هستند. بسیاری از مکان‌های صنعتی نظیر کارخانه‌ها، اسکله‌ها و بندرهای تحویل بار در سطح وسیع از این نوع لامپ‌ها استفاده می‌کنند. همچنین از لامپ‌های COB می‌توان در شهرسازی برای روشنایی پارکینگ‌ها، خیابان‌ها، هر نوع فضای باز مانند پارک‌ها و موارد مشابه برای پخش نور گسترده استفاده کرد.

تفاوت led smd و cob

توجه داشته باشید که در محیط‌های گرم استفاده از لامپ‌های ال ای دی COB بهتر از لامپ‌های SMD می‌باشد؛ زیرا حساسیت کمتری به گرما دارند و دیرتر خراب می‌شوند. از این مزیت می‌توان در تاسیسات صنعتی که دائماً با درجه حرارت بالا سر و کار دارند استفاده نمود.

در لامپ‌های COB از سیم طلا استفاده نمی‌شود؛ بنابراین خریدار دیگر نگران این موضوع نیست که اگر از سیم طلا استفاده نشده باشد عمر ال ای ای کوتاه بوده و بعد از مدتی ضعیف خواهد شد. در لامپ‌های ال ای دی COB به جای مفتول طلا از بردهای فلزی مرغوب جهت برقراری اتصالات مورد نیاز استفاده می‌شود.

همچنین تعدادی چیپ روی برد این لامپ‌ها وجود دارد که بر روی آن‌ها از ماده فسفرسانس استفاده می‌کنند؛ بنابراین از این نظر بهتر از لامپ‌های SMD هستند که حتماً باید با سیم نازک طلا جریان برقرار شود و برد واحدی در آن‌ها وجود ندارد.

لامپ‌های SMD و COB دو گروه بزرگ از لامپ‌های LED هستند. هر کدام از این لامپ‌ها دارای معایب و مزایای متفاوتی می‌باشند و کاربردهای مختلفی دارند؛ بنابراین شما به عنوان کارفرما یا مصرف کننده باید با توجه به تفاوت‌ها و ویژگی‌های هر کدام از این لامپ‌ها بهترین آن‌ها را برای کاربرد مورد نظرتان انتخاب کنید تا بهره وری بیشتری داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *