راهنمای خرید

شبرنگ چیست و چطور تولید می شود؟ کاربرد شبرنگ

شبرنگ یک ماده خاص به شمار می آید و به عبارتی براق می باشد. در این فرآورده موادی نظیر فلورسئین و همچنین فسفر موجود می باشد. این مواد سبب می شوند تا این محصولات در شب از خود نوری ساطع نمایند.به دلیل کاربرد شبرنگ، در حال حاضر در سرتاسر جهان چاپ این محصول توسعه یافته است. بدین علت که در حیطه های متعددی بکار برده می شود.  به عنوان مثال روی لباس کارگران شهرداری، ماموران نیرو انتظامی بکار برده می شود تا بدین وسیله امنیت جانی آنها فراهم شود.

امروزه شبرنگ را در رنگ ها و مدل های متنوعی ایجاد می کنند. بنابراین هر شخصی با هر سلیقه ای و هر اقتضایی می تواند این محصول را تهیه و بکار ببرد. جهت علائم راهنمایی و رانندگی هم از این محصولات بهره می گیرند. در شب هنگامی که در  تاریکی مطلق قرار دارید امکان دارد دید شما تحت الشعاع قرار گیرد و مسائلی ایجاد شود.

شبرنگ چیست؟

شبرنگ به یک نوع ماده براق و درخشانی گفته می شود که در تاریکی مطلق، نور خوبی را از خود انعکاس می دهد و درخشان مشاهده می شود. همانگونه که بیان شد این محصول از دو ماده ایجاد شده است که این مواد با هم سبب ایجاد خواص نورانی بودن می شوند. این محصول در موارد متنوعی بکار برده می شود که در زیر به بعضی از آنها اشاره کرده ایم:

 • استفاده در تابلو های ترافیکی
 • بکارگیری در تابلو های تبلیغات
 • استفاده در پلاک خودروها جهت بهتر مشاهده شدن شماره های ماشین در شب
 • بکارگیری این محصول به منزله چسب روی لباس ماموران نیروی انتظامی و شهرداری.

با بکارگیری این محصول در موارد ذکر شده ، از خیلی ریسک ها و خطراتی که امکان دارد در شب ایجاد شوند ، پیشگیری می کند. رانندگان با مشاهده تابلو ها و ماموران کاملا احتیاط می کنند.

آشنایی با انواع شبرنگ

شبرنگ معمولا انواع متنوعی به شرح زیر دارد:

 • اوری

یکی از انواع شبرنگ، اوری می باشد. درخصوص اوری آمریکا بایستی عرض کرد که این مارک مشهور یکی از مرسوم ترین شبرنگ های کاربردی تولید کشور آمریکا می باشد.  جنس این محصول تولید شده از پی وی سی می باشد. سطح کیفی خیلی بالایی دارد و کاور موجود در سطح این محصول به گونه ای است که نور ناشی از چراغ اتومبیل ها را تا حد چشمگیری بازتاب می کند. خیلی راحت روی جاده نصب می شود. قابل جابجایی می باشد و در مقابل وضعیت آب و هوایی متنوع ماندگار می باشد. دو مدل  کاربردی آن حاوی لانه زنبوری و گلاسبید می باشد.

 • شبرنگ T.A.T

از انواع شبرنگ می توان به T.A.T که تولید کشور چین می باشد، اشاره کرد. در ۳ گرید ۳ ساله، ۷ ساله و ۱۰ ساله ایجاد و ارائه می شود. از این نوع می توان در راه سازی، معادن، لباس کارگران و ماموران ، تابلو ها و …. بهره برد. رنگ های مرسوم این محصولات ترافیکی عبارتند از : نارنجی، آبی، مشکی، قرمز، سبز و زرد.

کاربرد شبرنگ

شبرنگ کاربردهای متعددی در حیطه های متنوعی دارد. در حال حاضر این محصول در رنگ ها، مدل ها و سطح کیفی متنوعی ساخته می شود. در تولید تابلوهای تبلیغاتی، علائم راهنمایی و رانندگی و اخطار دهنده و شماره پلاک لوازم نقلیه کاربرد بسیاری دارد.

انواع شبرنگ
انواع شبرنگ

از کاربرد های شبرنگ، استفاده از این محصول در لباس کارگران شهرداری، ماموران نیرو انتظامی، ماموران راهداری که می توان امنیت جانی آن ها را در تاریکی شب بالا برد‌. بکار بردن این محصول در لباس این افراد سبب درخشش لباس آنها شده و در تاریکی ، رانندگان به راحتی متوجه آنها شده و از خیلی پیشامدها و اتفاق ها پیشگیری می نماید. گونه ای ماژیک هم به اسم ماژیک فسفری ساخته شده است که در شب نوشته های آن می درخشند و بدون نور هم می توان این نوشته ها را خواند. از دیگر کاربرد های شبرنگ می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • چام سیلک روی پارچه
 • ساخت کیف و کفش
 • لوازم آرایشی، بهداشتی و تزئینی
 • تولید اسباب بازی
 • تولید گل مصنوعی
 • نقاشی ساختمان

کاربرد شبرنگ در شغل هایی که در شب کار می کنند

همانطور که می دانید شبرنگ از موادی تولید شده که در شب براق و درخشان دیده می شوند و این سبب شده کارایی زیادی داشته باشد.

 • ماموران شهرداری، ماموران راهداری و ماموران نیرو انتظامی به منظور اینکه شب ها به وسیله رانندگان مشاهده شوند و سبب تصادف نشوند لباسی را می پوشند که در تاریکی شب مشخص باشند. این لباس ها دارای نوار شبرنگی می باشند که از ایجاد تصادفات و اتفاقات ناگوار جلوگیری می کند.
 • علائم راهنمایی و رانندگی  این محصول را بکار  می برند. رانندگان در شب حین رانندگی ، زمانی که نور چراغ ماشین بر روی آنها قرار می گیرد این علائم را می توانند شناسایی کنند. بدین صورت از ایجاد حادثه های ناگوار پیشگیری می شود.
 • در تولید تابلو های تبلیغاتی که از دور مشاهده می شوند از این محصول کاربردی استفاده می کنند.

 

بیشتر بخوانید:

چراغ COB چیست؟

نکات ایمنی هنگام موتور سواری

 

فواید و مزایای آن

شبرنگ دارای مزایا و فوایدی به شرح زیر می باشد:

 • مزایای این محصول معمولا در زمان شب می باشد.
 • در زمان عبور از خیابان در شب چنانچه لباسی را بپوشیم که دارای نواری از جنس شبرنگ باشد، ماشین ها از حضور شما در خیابان آگاه می شوند.
 • چنانچه روی کفش شما این نوار موجود باشد، در زمان شب، در هر جایی که رفت و آمد کنید ، حضور شما را متوجه خواهند شد که از مزایا و فواید شبرنگ به شمار می آید.
 • کوله پشتی هایی که امروزه تولید می شوند حاوی این ماده می باشند. شخص در زمان شب به صورت مطلوبی قابل شناسایی است.
 • بعضی روی دوچرخه علائم شبرنگی نصب می کنند که در زمان دوچرخه سواری در شب مشاهده شوند.
 • از دیگر مزایا و فواید شبرنگ این است که سرعت گیر های خیابان را با این ماده رنگ آمیزی می کنند که راننده بتواند از دور سرعت گیر را مشاهده نماید.

تابلوهای ساخته شده از این محصول

تابلوهای ساخته شده از شبرنگ
تابلوهای ساخته شده از شبرنگ

همانگونه که می دانید حداکثر کاربرد شبرنگ در تولید تابلو مخصوصا تابلو های راهنمایی و رانندگی می باشد. در ساخت این نوع تابلو ها از این محصول بهره برده می شود تا در تاریکی مطلق راننده ها بتوانند به خوبی تابلو ها را ببینند و از خطرات احتمالی در جاده مطلع شوند. این مدل تابلو ها را در انواع  علائم و مدل ها متنوعی تولید می کنند  که هر یک از آنها معنای خاصی را به راننده ها می رسانند‌. این تابلو ها فقط در راهنمایی و رانندگی بکار برده نمی شوند بلکه کاربرد شخصی هم دارند. به عنوان مثال امکان دارد برای ماشین شما در جاده مسئله ای پیش آید و شما می خواهید به سایر راننده ها اطلاع دهید  که احتیاط را رعایت کنند. بنابراین بهتر است تابلو های مخصوص در شب احتیاط در کنار جاده را بکار ببرید.

این تابلوها معمولا کاربرد های متنوع دیگری هم دارند و فقط مختص به علائم ترافیکی  و بکارگیری شخصی نیست. ما به شما توصیه می کنیم حتما این تابلو ها را خریداری نمایید و همیشه به همراه داشته باشید چرا که در موارد زیادی می توانید آنها را بکار ببرید.

قیمت شبرنگ

سخن آخر

شبرنگ یک ماده ویژه ای به شمار می آید و به بیانی براق می باشند. در آن  ماده ای به اسم فلورسئین و فسفر موجود می باشد. این محصول مزایا و کاربرد های بسیاری دارد که از ایجاد حوادث و خطرات احتمالی در شب جلوگیری می کنند. به عنوان مثال کاربرد آن در لباس ماموران شهرداری، نیرو انتظامی و راهداری که می توان امنیت جانی آنها را در شب افزایش داد. این محصول دارای انواع متنوعی نظیر  اوری، T.A.T است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *