دسته‌بندی نشده

اهمیت اسفاده از چراغ دوچرخه

دوچرخه سواری در شب

اگر از دسته افرادی هستید که به دوچرخه سواری علاقه دارید، قطعا می‌دانید که دوچرخه سواری در شب و خلوتی خیابان‌ها حال و هوای دیگری دارد؛ اما برای دوچرخه سواری در شب، به تجهیزات مخصوصی نیاز است که از مهم‌ترین این تجهیزات می‌توان به چراغ دوچرخه اشاره کرد. استفاده از این چراغ برای مشخص نمودن موقعیت مکانی شما و مطلع کردن رانندگان سایر وسایل نقلیه ضروری است و باعث می‌شود که بتوانید راه خود را از بیراهه تشخیص دهید. از همین رو استفاده از آن یک امر حیاتی است و با نصب آن بر روی دوچرخه، با خیال راحت در شب دوچرخه سواری می کنید.

تاریخچه استفاده از چراغ دوچرخه

برای اولین بار در سال 1876، اولین چراغ دوچرخه طراحی شد. این چراغ با نفت کار می‏‏کرد و دوچرخه‌های معمولی از آن استفاده می‌کردند. سپس در سال 1888، چراغ‌های برقی اختراع شدند، به‌طوری که در ساختار آن‌ها لامپ‌های رشته‌ای و باتری استفاده شده‌ بود و باتری به کار رفته، از دینامی که در مرکز چرخ بوده، شارژ می‌شده است. اما امروزه شرایط فرق کرده و فن‌آوری جدیدی برای طراحی چراغ‌های استفاده می‌شود، به‌طوری که چراغ‌ها نسبت به گذشته پرنورتر، سبک‌تر و حرفه‌ای‌تر شده‌اند.

دلیل اهمیت استفاده از چراغ دوچرخه

بسیاری از افراد علاقه‌مند به دوچرخه سواری در شب، چه داخل شهر و چه خارج از شهر هستند، اما این افراد در طول دوچرخه سواری دچار چالش‌های پرخطری می‌شوند، زیرا دو خطر بزرگ آن‌ها را تهدید می‌کنند. خطر اول این است که ماشین‌هایی که در حال تردد هستند، دوچرخه سوار را در تاریکی نمی‌بینند و همین موضوع باعث تصادف می‌شود. خطر دیگر نیز این است که خود دوچرخه سوار، سطح زمین را به‌خوبی نمی‌بیند و این موضوع باعث ایجاد حادثه می‌شود.

حال برای آنکه از چنین مشکلاتی جلوگیری شود، استفاده از چراغ در جلو و عقب دوچرخه پیشنهاد می‌شود. البته دقت داشته باشید که تنها استفاده از چراغ کافی نیست و شما می‌توانید از تجهیزات دیگر، مانند لباس‌های مخصوص دوچرخه ‌سواری در شب، نوار مچ پای شبرنگ و … نیز استفاده کنید. در صورت استفاده از این تجهیزات، احتمال تصادف و مشکلات این چنینی کاهش پیدا می‌کند. البته در زمان خرید دوچرخه، این ابزارها در اختیار شما قرار نمی‌گیرند و شما باید به‌صورت جداگانه هزینه‌ای را برای تهیه آن‌ها بپردازید.

انواع چراغ

چراغ دوچرخه به‌صورت کلی در دو نوع چراغ جلو و چراغ عقب قابل تهیه است که هر کدام از آن‌ها کارایی متفاوتی دارند. از همین رو لازم است که در ابتدا هدف خود از خرید چراغ را مشخص کنید و سپس بر اساس نیازی که دارید، مناسب‌ترین مدل را انتخاب کنید. توجه داشته باشید که امروزه اکثر مدل‌های چراغ‌های دوچرخه، شارژی هستند و معمولا قیمت بالاتری دارند.

چراغ جلو دوچرخه

نصب چراغ در جلوی دوچرخه، شرایط دوچرخه سواری را برای شما به دلیل ایجاد دید مناسب، آسان می‌سازد. البته دقت داشته باشید که این چراغ‌ها باید روشنایی زیادی داشته باشند، بنابراین به مدل و میزان مصرف باتری آن‌ها توجه کنید تا در هنگام دوچرخه سواری در تاریکی دچار مشکل نشوید. با توجه به اهمیت چراغ جلو دوچرخه، توصیه می‌شود چراغ‌هایی را تهیه کنید که از باتری شارژی لیتیوم یون برخوردار هستند، زیرا مصرف و کیفیت باتری بهتری دارند.

چراغ جلو شارژی Sigma مدل BUSTER 100
چراغ جلو شارژی Sigma مدل BUSTER 100

چراغ عقب دوچرخه

چراغ عقب دوچرخه معمولا زیر صندلی دوچرخه قرار می‌گیرد و دلیل استفاده از آن، متوجه ساختن رانندگان سایر وسایل نقلیه است. کیفیت نور این مدل نیز حائز اهمیت است و هرچه میزان نور چراغ بیشتر باشد، حوادث کمتری پیش خواهد آمد. همچنین در زمان انتخاب چراغ عقب، به برد روشنایی نیز توجه کنید. امروزه مدل‌های مختلفی از چراغ عقب، مانند چراغ لیزری، پلیسی، راهنما‌دار، دیلایت و جاینت در بازار موجود هستند که می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید.

چراغ خطر (عقب) شارژی Sigma مدل Nugget Flash
چراغ خطر (عقب) شارژی Sigma مدل Nugget Flash

نکاتی که باید هنگام خرید چراغ دوچرخه به آن توجه کنید!

خرید چراغ دوچرخه یک خرید مهم برای دوچرخه سواران است و برای آنکه خرید به‌بهترین شکل انجام شود، باید به نکات مختلفی توجه شود.

1. محل نصب

مهم‌ترین نکته‌ای که باید در زمان خرید چراغ دوچرخه به آن توجه شود، محل نصب چراغ است. چراغ‌های قابل استفاده برای دوچرخه، به‌طور کلی قابلیت نصب روی فرمان و لوله زیرین را دارند، البته چراغ‌هایی نیز وجود دارند که می‌توانید آن‌ها را روی کلاه یا بازو نصب کنید. از این بین، چراغ‌های روی فرمان و لوله زیرین بهترین انتخاب هستند.

2. قدرت نوردهی

قدرت نوردهی، تاثیر مستقیمی روی دید دوچرخه‌‌‌سوار دارد، به‌طوری که هرچه قدرت نوردهی چراغ بیشتر باشد، میزان دید فرد نیز افزایش پیدا خواهد کرد. البته این موضوع روی قیمت نیز تاثیر دارد و باید بدانید که قدرت نوردهی بر اساس لومن سنجیده خواهد شد.

3. رنگ روشنایی

چراغ عقب که در حقیقت چراغ خطر محسوب می‌شود، قرمز رنگ است و سایر وسایل نقلیه را از حضور شما در مسیر مطلع می‌کند. چراغ جلو رنگ‌های متنوعی دارد، اما از این میان رنگ سفید برای چراغ جلو بهترین گزینه خواهد بود.

4. منبع تغذیه

به‌طور کلی، چراغ‌های دوچرخه دو سبک باتری و شارژی دارند. مدل‌هایی که با استفاده از باتری کار می‌کنند، قیمت کمتری دارند، اما از طرفی شما باید مرتبا باتری را برای آن‌ها خریداری کنید؛ در حالی که چراغ‌های شارژی شما را از خرید باتری بی‌نیاز می‌کنند. البته این نکته را نیز در نظر داشته باشید که چراغ‌های شارژی، قدرت نوردهی بیشتری نیز دارند.

5. ضدآب بودن

گاهی اوقات مسیر دوچرخه سواری شما، آب‌وهوایی مرطوب و بارانی دارد، بنابراین شما باید یک چراغ ضدآب تهیه کنید تا زمان بارش باران و ریختن آب، دچار مشکل و اتصالی نشود.

6. قابلیت چشمک زدن

از دیگر مواردی که باید در زمان خرید به آن توجه داشته باشید، قابلیت چشمک زدن است. درواقع این قابلیت، یک مزیت به‌ شمار می‌آید، زیرا هم مصرف باتری را کم می‌کند و هم باعث بهتر دیده شدن اطراف می‌شود.

7. قیمت

یکی از مواردی که در خرید چراغ تاثیر دارد، قیمت چراغ است. در رابطه با این موضوع نمی‌توان به‌صورت قطعی اظهارنظر کرد، زیرا قیمت چراغ به انتخاب شما بستگی دارد. درواقع هرچه امکانات و کیفیت چراغ بهتر باشد، قیمت تعیین شده برای آن نیز بیشتر خواهد بود.

8. برند

توصیه می‌شود خرید خود را از برندهایی انجام دهید که شناخته شده هستند، زیرا این محصولات امتحان خود را پس داده‌اند و کیفیت مناسبی دارند. دقت داشته باشید که خرید محصولات ناشناس و بی‌کیفیت، تنها باعث از دست رفتن سرمایه و وقت شما خواهد شد؛ پس تا حد امکان به سراغ محصولات شناخته شده بروید.

مزیت‌های استفاده از چراغ

  • نصب چراغ روی دوچرخه، ظاهر زیبایی به دوچرخه می‌دهد و می‌توان آن را یک وسیله تزئینی در نظر گرفت.
  • روشنایی لازم برای دیده شدن مسیر را فراهم می‌کند.
  • باعث می‌شود که وسایل نقلیه دیگر، دوچرخه را در مسیر مشاهده و فاصله خود را با دوچرخه رعایت کنند.
  • طبق آمار، افرادی که روی دوچرخه‌ی خود چراغ نصب کرده‌اند، در هنگام دوچرخه سواری در شب، کمتر دچار تصادف و حادثه شده‌اند.

لامپ‌های مورد استفاده در چراغ‌

لامپ رشته‌ای: از قدیمی‌ترین لامپ‏‌هایی که در چراغ‌های دوچرخه مورد استفاده قرار می‌گیرند، می‌توان به لامپ رشته‌ای اشاره کرد. لامپ‌های رشته‌ای مصرف به نسبت بالایی دارند، از همین رو اغلب اوقات با دینام دوچرخه استفاده می‌شوند. رنگ لامپ‌های رشته‌ای، آفتابی رنگ است، اما شما می‌توانید بر اساس سلیقه خود و با استفاده از کاسه و طلق، رنگ لامپ را عوض کنید.

لامپ ال ای دی: لامپ‌های ال ای دی در مقایسه با لامپ‌های رشته‌ای، کم مصرف‌تر هستند و شما می‌توانید از آن‌ها به وسیله باتری نیز استفاده کنید. رنگ لامپ‌های ال ای دی، سفید است و از آنجایی که پرنور هستند، بیشتر از لامپ‌های رشته‌ای مورد استفاده قرار می‌گیرند. همچنین باید متذکر شد که لامپ‌های ال ای دی، طیف رنگی گوناگونی دارند و دیگر نیاز نیست برای تغییر رنگ لامپ از طلق استفاده کنید.

چگونه نگهداری کنیم؟

نگهداری از چراغ، موضوع دیگری است که اهمیت دارد و شما باید درباره این موضوع نکاتی را رعایت کنید.

  • تنها زمانی که از چراغ‌های شارژی استفاده می‌کنید، دینام را روشن کنید، زیرا اگر دینام در زمان خاموش بودن چراغ روشن باشد، باتری چراغ به‌مرور خراب می‌شود.
  • زمان شست‌وشوی دوچرخه تا جایی که امکان دارد روی چراغ آب نریزید، حتی اگر چراغ شما ضدآب بود، زیرا ورود آب به چراغ، از عمر مفید محصول می‌کاهد.
  • محل مناسبی را برای نصب چراغ در نظر بگیرید، زیرا انتخاب محل نصب مناسب، احتمال تصادف و حادثه را برای شما کم می‌کند، همچنین آسیبی به چراغ نیز نمی‌رسد.
  • دوچرخه خود را مقابل نور مستقیم خورشید قرار ندهید، زیرا باعث خراب شدن چراغ و همچنین سایر بخش‌های دوچرخه، مانند لاستیک، صندلی، رنگ دوچرخه و … می‌شود.

جمع‌بندی

بدون شک دوچرخه سواری در شب حال‌وهوای دیگری دارد، اما نباید از خطراتی که دارد نیز غافل شد. درواقع شما باید تمام شرایط را برای یک دوچرخه سواری مطمئن فراهم کنید و یکی از ضروری‌ترین لوازم جانبی دوچرخه که نیاز دارید، چراغ دوچرخه است. توجه داشته باشید که اگر بنا به هر دلیلی، مشکل و تصادفی در شب برای شما به‌عنوان دوچرخه‌سوار پیش بیاید و دوچرخه شما به چراغ مجهز نباشد، مقصر شناخته خواهید شد، زیرا وسیله شما فاقد سیستم روشنایی است. از همین رو توصیه می‌شود در اولین فرصت، چراغ مناسبی را روی دوچرخه خود نصب کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *